Kabak ve kesik lastikle trafiğe çıkmak yasak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken'den önemli uyarılar...

kabak ve kesik lastikle trafige cikmak yasak

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) ile birlikte ortaklaşa hazırlanan kamyon şoförlerinin uyması gereken ulusal meslek standartlarını hatırlatarak, “Her önüne gelen kamyon şoförü olamayacak. Kamyon şoförlüğünü işin erbabı olan kişiler yapacak.“ dedi.

Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, “Yeni yayımlanan standart ile kamyon şoförleri gürültü kirliliğini önlemek için gerekli tedbirleri dahi alacaklar. Tabi standart bununla sınırlı değil. Özellikle uzun yola giderken kazalara sebep olan araç üzerindeki patlak, kesik, balon ve kabak lastiklerin kullanımı yasaklanıyor. Kamyon şoförü yola çıkmadan önce aracının genel bakımını, temizliğini ve kontrollerini yapmaktan sorumlu olacak.” bilgisi verdi.

“ARAÇTA EKSİK BELGE OLMAYACAK”

Palandöken, daha önce, taksici, minibüsçü, servis aracı ve şehir içi otobüs şoförleri için hazırlanan standartların ardından kamyon şoförlerinin uyması gereken kurallar da belirlenerek Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Palandöken, şöyle dedi: "Yeni standart ile uzun yola çıkacak olan kamyon şoförleri teknolojiden en iyi şekilde yararlanacaklar. Tüm sürücüler gibi kamyon şoförlerimiz de araçlarını ekonomik kullanmak zorundalar. Her şoför yola çıkmadan önce aracın temizliğinden, genel bakımına kadar her türlü eksiği gidermekle yükümlüdür. Tabi bununla da kalınmayacak. Araçta bulunulması zorunlu sürücü belgesi, vergi levhası, tescil belgesi, trafik belgesi, egzoz emisyon kartı, sigorta poliçesi, SRC belgesi, psiko-teknik değerlendirme raporu, yetki belgesi, fatura ve irsaliye gibi evrakları da yanında bulunduracak. Ayrıca, taşınan yük ve nakliyenin güvenliği için günlük hava ve yol durumunu takip ederek, sefer ve zaman planlaması yapacak. İş süresi içerisinde trafik kurallarına uyarak ve yasal yükümlülüklerini yerine getirecek. En önemlisi gürültü kirliliğini önlemek için tüm önlemleri de alacak.”

“ŞOFÖR BASİT ARIZALARI GİDERMELİ”

Amaçlarının, mesleğe nitelik kazandırmak olduğunu kaydeden Palandöken, mesleki yeni standartlar hakkında, “Kamu hizmeti niteliğinde mesleğini gece-gündüz, yaz-kış demeden yapan şoför esnafının meslek standartlarının uygulaması kısa zaman içerisinde başlayacak. Son hazırlanan standartla kamyon şoförlerimiz kullandıkları aracın basit arızalarını giderebilecekler.

Araç lastiklerinin diş derinliğini ve hava basıncını kontrol ederek, basınç yeterli değilse hava basıncını yeterli hale getirmesini bilmeli. En önemlisi gideceği güzergahı, verilen adrese göre, gerekirse kara yolları haritasından veya navigasyon cihazından yararlanarak belirlemelidir. Aracın temizlik, düzen ve tertibine özen gösterecek.

Artık diğer mesleklerde olduğu gibi şoför esnafımız da değişime açık olacak. Kamyon şoförlerine gerekli eğitimler yetkili odalarımızca verildikten sonra yapılacak sınav ile sertifikaları verilecektir. Böylece, ehil olmayan kamyon şoförleri piyasadan çıkacaklar.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 − 30 =