K. Irak petrolüne 5 kilometre kaldı

Norveçli petrol şirketi DNO International, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye ham petrol taşıyacak yeni boru hattının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı

K. Irak petrolüne 5 kilometre kaldı

Norveçli petrol şirketi DNO International, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye ham petrol taşıyacak yeni boru hattının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Hattın tamamlanması için 5 kilometrelik bir mesafe kaldığı belirtildi. Bölgede yayın yapan Jiyana Nu internet sitesi, Kürt petrolünü Türkiye’ye taşıyacak petrol boru hattının sınıra yakın kesime kadar tamamlandığını duyurdu. Ham petrolün kara yoluyla taşınmak üzere yüklendiği istasyonun yakınına kadar döşendiği bildirildi.

DNO’nun bölgedeki faaliyetlerini yürüten Nicholas Atencio, “Bölgesel Kürt Yönetimi’nin boru hattı Zaho yakınlarındaki Peşhabur pompalama istasyonunun birkaç yüz metre yakınına kadar geldi. Peşhabur Türkiye sınırına yaklaşık 5 kilometre mesafede bulunuyor” dedi.

SINIRI GEÇEBİLİR

Kuzey Irak’ta petrol konusunda bölgesel Kürt yönetimi ile merkezi Irak yönetimi arasında yaşanan sorun hala çözülebilmiş değil. Kürt yönetiminin petrol satışını bağımsız yapamayacağını belirtmesine rağmen bölgede Türkiye dahil bir çok ülke ile petrol anlaşması yapıldı. Sorunun çözülmesi için merkezi hükümetle görüşmeler sürerken, yeni hattın Peşhabur’a ulaştıktan sonra Kerkük-Ceyhan hattına nereden bağlanacağı ise belirsizliğini koruyor. Bu hattın, eski hatla merkezi hükümetin kontrolündeki bir ölçüm istasyonuna bağlanabileceği ya da sınır aşarak Türkiye’ye akıtılması üzerinde duruluyor. Sektör kaynakları, daha önce yeni hat ile eski hat arasındaki bağlantının Silopi ile Ceyhan arasında yer alan altı ölçüm istasyonundan birinde yapılabileceğini ifade etmişlerdi.

DNO İÇ PİYASAYA SUNUYOR

Atencio, DNO’nun ikinci çeyrek mali sonuçlarına yönelik sonuçları açıklarken, Tawke sahasında petrol üretiminin günde 113 bin varile kadar çıktığını ve 2014’ün son çeyreğinde günde 200 bin varile yükselebileceğini söyledi.

Kuzey Irak’tan günde 30 bin varil petrol ihraç ediliyor. Bölgede 16 bin kilometrekarelik alanda petrol bulunuyor. En büyük petrol yatağı ise 1.500 kilometrekare ile Germiyan bölgesi başı çekiyor. Şu an 55 yabancı şirket ve 18 ülke Kürdistan bölgesinde petrol ve gaz işiyle uğraşıyor. Zaho’ya bağlı Tavke’de bulunan petrol alanı ilk kabul ediliyor ve Norveçli DNO şirketi petrol çıkarıyor. Duhok’a bağlı Etruş alanındaki petrolu ise Türk şirketi, Genel Energy çıkarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 80 = 87