Japonya Büyükelçisi'nden Suriyelilere ziyaret

Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Yutaka Yokoi, Osmaniye'nin Cevdetiye beldesinde Suriyelilerin kaldığı çadır kentte incelemelerde bulundu.

Japonya Büyükelçisi'nden Suriyelilere ziyaret

Osmaniye Valisi Mehmet Oduncu'yu ziyaret eden Büyükelçi Yokoi, daha sonra AFAD Yetkilileri, Konaklama Tesisi Merkez Yöneticisi ve Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak ve UNICEF Türkiye Alan Koordinatörü Elif Müjen Şencan ile birlikte Suriyeli Türkmen ailelerin barındığı Cevdetiye Konaklama Tesisini gezdi.

Kaymakam Uzanparmak, konaklama tesisindeki 2 bin 12 çadırda 8 bin 825 Suriyelinin yaşadığını söyledi. Uzunparmak, "Kampımızın kurulduğu günden bugüne kadar işleyişi, düzeni ve hizmetleriyle ilgili hiç bir sıkıntı olmadı. Devletimiz bu konuda sağ olsun hiç bir şekilde bizi eksik bırakmadı, buradaki insanların bütün ihtiyaçlarını mümkün mertebe karşılamaya çalışıyoruz. Şuana kadar da eğitim, sağlık hizmetleri ve gıda kartı uygulaması konusunda gerekli bütün alt yapı oluşturuldu. Bu manada devletimize ve uluslararası örgütlerin yapmış olduğu yardımlardan dolayı da teşekkürlerimizi sunuyoruz." diye konuştu.

Yokoi, çadır kent hakkında bilgi aldıktan sonra alışveriş merkezini, Suriyeli çocuklara eğitim verilen 12 derslikli okulu, genellikle kadınların vakit geçirdiği el sanatları kurslarını ve UNİCEF'in kurduğu çadırı ziyaret etti. Buradaki kadın ve çocuklarla ilgilenen Yokoi, kıyafet yardımında bulundu. Yokoi, daha sonra bir çocuğu kucağına alarak sevdiği sırada, "Benim çocuklarım artık çok büyüdü" ifadesini kullandı.

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Büyükelçi Yutaka Yokoi, daha önce de mülteci kamplarını ziyaret etme imkanı bulduğunu belirterek, Osmaniye'deki koşulları gayet iyi bulduğunu ifade etti.

Türk hükümetinin ve uluslararası toplumun çadır kentte yapmış olduğu çalışmaları gıpta ile izlediğini belirten Yutaka Yokoi, "Bugüne kadar Japon hükümeti 280 milyon dolar buralara harcanılması için ayırdı. Bunların bir kısmı da Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından da bu kampta harcandı." dedi.

Büyükelçisi Yutaka Yokoı, daha sonra kışlık giysi dağıtımı yapıp, yeni doğum yapmış annelere de çeşitli hediyeler verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *