İzmir’in bir yıllık çöpüyle 1 milyon 200 bin kişinin elektriği üretilir

İzmir'de yapılması gereken çöp tesisinin nasıl olması gerektiği konusunda Avrupa'dan örnekler veren Doç. Dr. Erdikler modern çöp bertaraf tesisleriyle ciddi oranda elektrik üretildiğini kaydetti.

'İzmir’in bir yıllık çöpüyle 1 milyon 200 bin kişinin elektriği üretilir'

AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Kenan Çakar ve Almanya Darmstadt Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. S.Özcan Erdikler, "İzmir'de Çöp Sorununun Çözümü ve Avrupa Ülkelerindeki Örnekleri" konulu bir toplantı düzenledi. 1. Kordon'da bulunan SGK misafirhanesindeki toplantıda konuşan Sait ve Çakar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu, İzmir'i germek ve hizmet üretmemekle suçladı.

İzmir'in çöp sıkıntısının 11 yıldır neden çözülmediğini soran Milletvekili Sait, Başkan Kocaoğlu'nun çirkin laflarla AK Parti Milletvekili İlknur Denizli'yi eleştirdiğini söyledi. İzmir'in sadece çöp değil, trafik, teleferik ve metro gibi problemleri de bulunduğunu aktaran Sait, "Kavgayla gürültüyle İzmir'de gündem oluşturmak yanlış. Kocaoğlu'nun çözüm getirmesi lazım ama o bunu yapmak yerine kavga etmeyi tercih ediyor. Kocaoğlu, gündem oluşturup kendini ön plana atmak istiyor. Henüz adaylığı bile netleşmemiş." dedi. 

 

'ÇÖPTEN BİR YILDA 1 MİLYON 200 BİN KİŞİNİN ELEKTRİĞİ ÜRETİLİR'

 

İzmir'de yapılması gereken çöp tesisinin nasıl olması gerektiği konusunda Avrupa'dan örnekler veren Doç. Dr. Erdikler ise modern çöp bertaraf tesisleriyle ciddi oranda elektrik üretildiğini kaydetti. İzmir'de günde ortalama 3,5 ton çöp toplandığını ifade eden Erdikler, "Harmandalı Çöplüğü haddini aşmış, iflas etmiş durumda. 

Buna rağmen günde 3,5 ton çöpün oraya atılması doğru değil. Biz yap-işlet-devret modeliyle kurulacak modern sistemle İzmir'de çöpten yılda 928 bin megawat elektrik üretilebileceğini söylüyoruz. Bu, 380 bin hanenin ve yaklaşık 1 milyon 200 bin kişinin elektriğinin çöpten üretilmesi anlamına gelir. Bu sistemi birçok kez Büyükşehir Belediyesi yetkililerine anlattık. İzmir için tek bir tesis yapılması yerine, üç ayrı tesis yapılmasının daha doğru olacağı kanısındayız. Bir tesisin maliyeti 170 milyon Euro. Bir tesis, dört beş yıl içinde maliyetini karşılayacak kapasitede." şeklinde konuştu. 

 

'İZMİR'DE ÜÇ TESİS KURULMALI'

 

Büyükşehir Belediyesi'nin, İzmir'deki çöp problemi için Yamanlar'da bir tesis kurmayı düşündüğünü ve çevre ilçelerin çöpünü de buraya taşımayı planladığını aktaran AK Parti Grup Başkan Vekili Çakar da bunun ekonomik olmadığını iddia etti. Çöp meselesini biri kuzey, biri güney ve biri de yarımadayı içine alacak şekilde yapılacak üç bertaraf tesisiyle çözmek gerektiğini aktaran Çakar, Başkan Kocaoğlu'nun nasıl bir bertaraf tesisi yapmayı düşündüğünü açıklamasını istedi. Kocaoğlu ve ekibinin, İzmir'in çöp problemini çözmek istemediğini ileri süren Kenan Çakar, "Kocaoğlu, İzmir'de seçim kazanmak istiyor. Onun, çöp sorununu çözmek gibi bir sıkıntısı yok. 

 

Onun için olmayacak şeyleri gündeme getirip sonra da, ‘Ben yer buldum ama istemediler.' diyerek siyasi prim yapma peşinde." dedi.

 

'VATANDAŞ ARABASINI CEBİNE Mİ KOYACAK?'

 

İzmir'de ciddi bir trafik sıkışıklığı olduğunu da vurgulayan Çakar, Aziz Kocaoğlu'nun, "İzmir'de trafik sorunu yok." açıklamasını da eleştirdi: "Vatandaş, arabasını cebine mi koyacak? Yolları daraltıp, ‘Avrupa standartlarına getiriyoruz.' diyorsunuz ama Avrupa standartlarında otopark yapmıyorsunuz. İzmir'in çok sorunu var. Aziz Kocaoğlu herkesle kavga ediyor; kendi milletvekilleriyle, valilerle, STK'larla, bizim milletvekillerimizle. Böylece hizmetsizliği, beceriksizliği unutturmak istiyor. CHP'nin siyasi anlayışı da bu." 

 

Kenan Çakar, Kocaoğlu'nu ne yapmak istediğini açıklamaya çağırarak, "Hodri meydan. Çöp tesisini nereye istiyorsan yap ama projeni açıkla. İzmir'i germe. Karartarak, üstünü örterek, kavga ortamlarını oluşturup bundan beslenmeye çalışmaktan vazgeç." dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.