İzmir Adliyesi'nde tutuklu isyanı!

İzmir Adliyesi'ne, duruşma için getirilen, aralarında çocukların da bulunduğu 60 kadar tutuklunun bulunduğu nezarethanede isyan çıktı.

İzmir Adliyesi'nde tutuklu isyanı!

Jandarma ve polisin biber gazlı müdahalesiyle isyan kısa sürede bastırıldı. Bugün saat 14.45 sıralarında, duruşmaya çıkarılan ve tekrar adliyenin nezarethanesine getirilen bir tutuklu ile refakat eden jandarma görevlileri arasında tartışma çıktı. Bu tartışmayı duyan nezarethanedeki diğer tutuklular, bulundukları bölümlerden alkışlarla askerlere tepki gösterdi.

Daha sonra tutukluların bir bölümü yargılanacakları davaların duruşmalarına çıkmak istemedi. Gerginlik bir süre sonra büyüdü. Jandarma görevlileri bunun üzerine polisten yardım istedi.

Polis ve jandarma tarafından, direniş gösteren tutuklulara biber gazı da kullanılarak müdahalede bulunuldu. Jandarma firar edilmesini önlemek için kapıları kelepçeyle kilitledi, polis ekipleri de nezarethanenin dış kapısında önlem aldı. Kısa süre devam eden isyan bastırılırken, biber gazından etkilenen bazı tutuklulara, İzmir Adliyesi'ne gelen iki ambulanstaki sağlık görevlileri tarafından tıbbi müdahalede bulundu.

Olayda yaralanan kimse olmazken, adliyede öğleden sonraki tutulu sanık bulunan tüm davaların duruşmaları iptal edildi. Nezarethanede tutulan, Aliağa'daki cezaevi kampusunden getirilen, aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 60 tutuklu, cezaevine geri götürülmek üzere ring araçlarına bindirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 1 =