İstinye ihalesinden çekildiler

ÖİB tarafından dün düzenlenen ihaleye katılan Emlak Konut ve Fırat Plastik, 1 milyar 451 milyon lira başlangıç fiyatını yüksek bularak çekildi

istinye ihalesinden cekildilerÖzelleştirme  İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) Sarıyer İstinye Mahallesi’ndeki 6 parsel, 158 dönüm arsası elde kaldı. Gülistan Alagöz'ün Hürriyet'teki haberine göre turizm ve konut imarı bulunan arsa için Emlak Konut GYO ve Fırat Plastik Kauçuk Sanayi ve Ticaret teklif vermişti. Dün akşam komisyon ile görüşen şirketler önce kapalı zarf ile tekliflerini sundu. Sonrasında açık arttırma bölümüne geçildi. Komisyon açık arttırmadaki taban fiyatı 1 milyar 451 milyon lira olarak belirledi. İhaleyi kazanmak için bu fiyatın en az 5 milyon lira üzerine çıkma şartı arandı. Ancak iki şirkette fiyatı arttırmadı ve ihale iptal oldu. ÖİB yetkililerinin verdiği bilgileye göre ilgili komisyon arsa için başka bir tarih belirleyecek ve yeniden teklifler alınacak.

BİR DAHA KATILIRIZ
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yaptıkları araştırmaya göre verilen teklifin yüksek kaldığını dile getirdi. Arsanın değerli bir lokasyonda olduğunu söyleyen Kurum, “Karşı taraf da bizim gibi fiyatı yüksek buldu ki teklif götürmedi. Aynı arsa için bir daha ihale olursa tekrar katılabiliriz” dedi. Poligon Tepeüstü’nün hemen karşısında bulunan ve Sabancı At Çiftliğine komşu olan arazi aynı zamanda Reşitpaşa’daki borsa binasının içinde bulunduğu arazi ile Şahintepesi olarak bilinen bölgeyi kapsıyor. Boğaziçi manzarasına sahip arsanın karşısında Emirgan Korusu, güneyinde Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü, batısında Atlı Spor Kulübü, Borsa İstanbul ve İstinye Park AVM yer alıyor. Murat Kurum, daha önce yaptığı açıklamada emsal değeri 1 olan arsayı almaları durumunda konut, otel, restoran ve ticari  yapacaklarını ifade etmişti. Arazi için bölge emlakçıları da 632 milyon dolarlık değer biçmişti. Söz konusu ihale için geçici teminat bedeli olarak 50 milyon lira, arsanın şartname bedeli için ise 50 bin lira ödendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir