İşte muhafazakar iş adamlarının banka tercihi

Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezince (PESA) yapılan ankete göre kendilerini muhafazakar olarak tanımlayan iş adamları, katılım bankalarından daha çok, faizle iş yapan ticari bankaları tercih ediyor.

İşte muhafazakar iş adamlarının banka tercihi

Politik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezince (PESA) yapılan anketten ilginç sonuçlar çıktı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi ve PESA Araştırmacısı Doç. Dr. Mehmet Saraç, Sakarya Sanat Galerisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) ile Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğine (TÜMSİAD) üye bin 100 iş adamıyla anket yaptıklarını söyledi.

Saraç, İslam ekonomisinin İslami finans olarak ortaya çıktığını belirterek, çalışma kapsamında dindar ve muhafazakar iş adamlarının bankacılık sistemine ilişkin görüşünü aldıklarını anlattı.

"Katılım bankalarının en büyük müşteri kesimi dindar ve muhafazakar iş adamlarıdır" diyen Saraç, "Sadece geleneksel bankaları kullanan muhafazakar iş adamlarının oranı yüzde 45, sadece katılım bankalarını kullananların oranı ise yüzde 25. Yani muhafazakar kesim, daha çok faizle iş yapan ticari bankaları kullanıyor" şeklinde konuştu.

"FAİZİ GÖZ ARDI EDİYORLAR"

Saraç, muhafazakar iş adamlarının iş hayatında rasyonel davrandığını belirlediklerini kaydederek, ticari bankaları faize rağmen daha mantıklı buldukları için katılım bankalarına göre daha fazla tercih ettiklerini vurguladı.

Saraç, şöyle devam etti:

"Muhafazakar iş adamları, sadece finans kaynağı değil, diğer bankacılık işlemlerinde de ticari bankaları kullanıyor. Ticari bankalar, sunduğu imkanlar sayesinde katılım bankalarına göre daha avantajlı ve bu sayede muhafazakar iş adamlarınca daha çok tercih ediliyor. Muhafazakar iş adamları, faizi göz ardı ederek maliyet oranına göre banka tercihi yapıyor. Yani dinen değil, mantıklı bir seçim söz konusu.
Dindar iş adamları, dini hayatla iş hayatını ayrı yürütüyor. Bu sonucu elde ediyoruz verdikleri cevaptan. Ticari bankalar, faiz işlemi yapmalarına rağmen katılım bankalarına göre daha az maliyetli olduğu için muhafazakar kesimce de çok kullanılıyor. Bu da din hayatıyla iş hayatının ayrı ayrı yürütüldüğünü ortaya koyuyor. Anketimize katılan muhafazakar iş adamlarının yüzde 35'i, katılım bankalarının İslami ilkelere uygun olmadığı görüşünde. Bu da banka seçiminde etkili oluyor."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir