İşte Arda Turan'ın yeni işi

Alışveriş sitesi Lidyana.com ile sanal aleme dalan Arda Turan, internet dersanesi de açarak bu alandaki yatırımlarını büyüttü.

İşte Arda'nın yeni işi

Eskiden benzin istasyonu, halı saha veya restoran açarak transfer paralarını değerlendiren futbolcular, artık daha farklı alanlara yatırım yapıyor. Son olarak ünlü futbolcu Arda Turan, birçok gence örnek olacak başarılı bir girişimcilik öyküsüne imza attı. 2011'de Lidyana.com adlı alışveriş sitesiyle sanal aleme adım atan futbolcu, internet dersanesi açarak bu alandaki yatırımlarını büyüttü.

MUHTEŞEM DÖRTLÜ

Sabah'ın haberine göre Arda Turan'ın 2012'de Hakan Baş, İsmet Öztanık ve Saffet Ulusoy'la birlikte kurduğu HİS Capital, internete yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

Dörtlünün gönül ve işbirliği 2011'de kurdukları Lidyana.com alışveriş sitesi ile başlamış. Sonra yatırımlarını sürdüren HİS Capital, mavikep.com adındaki yeni online eğitim desteği sitesini kurmuş. Mavikep'te Bahçeşehir Okulları'nın sahibi Yücel ailesinin de ortaklığı var. 1 milyon dolara kurulan Lidyana.com'a ilk ay 100 bin lira ciroya ulaşmış. İki ay geçmeden Rus arama motoru Yandex'in yatırımcısı Ru-Net'i ortak almış. Rus şirket siteye 6 milyon lira yatırmış. Bu ay ise Alman yatırım fonu 30 milyon dolarlık değer üzerinden 12 milyon lira ile siteye ortak olacak. Bu arada ABD'li teknoloji dergisi Wired geçenlerde Avrupa'nın en 'kral' 100 internet girişimini seçti. Bu listeye dörtlünün beyni ve seri girişimci Hakan Baş, kurucu ortağı olduğu iki internet sitesiyle girdi. Bunlardan biri de Lidyana.com oldu. Sanal alemin büyük yatırımcılarıyla yatırım planlarını konuştuk.

ENERJİ VE İNŞAATTAN DAHA HIZLI VE DAHA KÂRLI
İsmet bu dörtlü nasıl bir araya geldi?
Biz Saffet'le yedi yaşından beri beraberiz. Babalarımız kolejden, dedelerimiz ise Of'tan arkadaş. Hepsi bir tesadüf yani... Otel, enerji, inşaat sektörüne yaptığınız yatırımların geri dönüşü 7 yıldan 14 yıla varan sürelerde oluyor. Burada 3 yıl içerisinde yatırdığınız parayı 10'a ya da daha fazlasına katlama şansınız var. Tabii ki bu işte sabırlı olmak gerekiyor.

Peki Arda nasıl katıldı aranıza?

Birlikte gayrimenkul işi de yapıyoruz. Farklı projeler üzerinde beyin jimnastiği de. Arda iş zekası, sosyal girişimciliği ile anılmak istiyor. Arkasında güzel eserler bırakmak istiyor.

İNTERNET FAYDALI DİYEREK PARAMI BURAYA YATIRDIM

Arda bu yatırım fikri nasıl doğdu?
Para benim bilmediğim bir konu. Ben futbol oynamayı bilirim. Bu konuda Saffet ve İsmet'e danışırım. Onlar da ticaret yapmamamı, gayrimenkule yatırım yapmamı tavsiye ederlerdi. Ancak son zamanlarda internet girişimciliği benim de ilgimi çekmeye başlamıştı. Hakan'ın böyle bir fikri olunca, internetin çok faydalı bir yatırım olduğunu düşündüm. Bizim tarzımıza da uyuyor. Çünkü insanlara kötü bir şey satmıyoruz, kandırmıyoruz. Hem keyif alıyorum hem de çok iyi bir yatırım olduğunu düşünüyorum.

Lidyana.com'a ortak olduktan iki ay sonra bir yabancı yatırımcı geldi. Bir buçuk yıl geçtikten sonra ikinci büyük ortak olarak Alman fonu geldi. Bu nasıl bir duygu?

Ben ilk başta bu işle ilgili konuşurken, 'Ne yapacaksak yapalım başarılı olmalıyız' demiştim. Tek şartım buydu. Batan bir işin içinde olmak istemiyorum. İnan konu para değil, hayat felsefem bu. Çok memnunum. Çünkü 'Lidyana senin siten mi, sahibi misin?' denmesi bile çok hoşuma gidiyor.

TÜRKİYE'DE POTANSİYEL VAR GENÇLER BU İŞE GİRSİN
İnternet girişimciliğini tavsiye ediyor musun?
Gençlere bu işe girmelerini tavsiye ediyorum. Türkiye'de bu potansiyel var. Biz Hakan'a güvendik, çünkü eğitimini almış ve internet işinde başarılı olmuş biri. Bunun başarılı olacağının garantisi yoktu ama sonuçta ortada bir güven ve girişimcilik var.

Bugüne kadar internetle aran nasıldı?

E-mail adresim yok. Facebook'um var, profesyoneller yönetiyor. Twitter ve instagramım yok, hiçbir zaman da olmadı. Benim tarzım değil.

İsmini ve bulunduğun konumdaki değerini düşürmemek adına neler yapıyorsun? Bunu da profesyonellere mi bıraktın?

Bütün yakınlarıma 'Bana para kazandırmayın ama nam, karakter ve başarı kazandırın' diyorum. Örneğin Simit Sarayı'yla bir reklama girdim. 'Markamızı bütün dünyaya tanıtacaksın' dediklerinde, "Ben bu işte varım" dedim. Hayatım boyunca hiç parayla satın alınmadım, parayla bir işim yok. Şimdi Simit Sarayı cirosunu katladığını söylüyor. Ne mutlu bana...

GÜNDE 7-8 TEKLİF GELİYOR

Saffet senin internetle aran nasıl?
Benim enerji ve teknolojiye karşı çok ciddi bir ilgim ve inancım var. İnterneti de onun içine koymak isterim. Bundan önce kendi başıma medyaspor.com adlı bir internet yatırımı yapmıştım. Bu oluşuma çok inandık. HİS Capital'e günde 7-8 girişimcilik teklifi geliyor. Biz her teklife atlamıyoruz hemen. Oldukça seçici davranıyoruz.

ONLİNE EĞİTİMDE EKSİK VARDI

Hakan mavikep.com tam olarak ne yapıyor?
Bu yatırım online eğitimde gördüğümüz eksiklikten doğdu. Taleple arzı birleştiren bir platform burası. Aynı zamanda öğrencilerle öğretmenleri buluşturuyor. Canlı ders almak mümkün. Öğrenci el de kaldırabiliyor, soru da sorabiliyor. Gerekirse sınıf açılıyor. Amacımız eğitimi her yerden ulaşabilir hale getirebilmek. Zamanla üniversite hazırlık dersleri de olacak.

HAYALLERİMİN TEPESİNDE YAŞIYORUM
İlk defa bir futbolcu bu işe giriyor. Hayalin neydi?
Benim hayatımda hep denemek, başarmak, fırsatları değerlendirmek var. Küçüklüğümden beri hayal ettiğim hayatın çok tepesinde yaşıyorum. Bu da hayal ettiğim hayatın tepesinde yaşamak için başka bir fırsattı, bunu değerlendirmek istedim.

GAYRİMENKULE YATIRIYORUM

Kazancını nasıl değerlendiriyorsun?
Ağırlıklı olarak gayrimenkulle. Önce dükkân ve ev yatırımı yaptım. İlk başta yani yaşamı kazanacak parayı sağlayıp ondan sonra başka yatırımlara gitmeyi düşündüm. Sağlam adımlarla ilerlemek istiyorum. Akçay ve Altınoluk'ta da yatırımım var. En çok da doğduğum Bayrampaşa'ya yatırım yaptım.

TÜRK GİRİŞİMCİLER HAYALPEREST

Hakan Baş, "Fırsatlara göre pozisyon alan kişiler avantaj sağlıyor. Çok girişimci var, ancak altyapısı sağlam olanlar çok az. Türk girişimcileri çok hayalperest" dedi.


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir