İstanbul'un ilk yerli tramvayı test sürüşü yaptı

İstanbul'un ilk yerli tramvayının test sürüşünü gerçekleştirildi.

İstanbul'un ilk yerli tramwayı test sürüşü yaptı

Topkapı Tramvay İstasyonu’nda gerçekleştirilen tanıtımda konuşan Kadir Topbaş , yurt dışına bağımlılığı azaltmak ve maliyetleri düşürmek amacıyla yerli tramvay üretimi yaptıklarını ifade etti. 18 yeni vagonun 2’sinin hizmete girdiği törende konuşan Topbaş, vagonların içinde tutunmak için kullanılan tutamakların 1 doların altında bir maliyetle yurt içinde üretildiğini söyledi.

3.5 MİLYON EUROLUK VAGON YAKLAŞIK YARISINA MAL EDİLİYOR

Tutamaklar gibi vagonların da yerli üretimle üretildiğini belirten Topbaş;

"Vagon yapıyoruz. Bir vagon 3.5 milyon euronun altında alamayız. Yani 10 trilyonu geçiyor. Biz 1.57 milyon euroya mal ediyoruz. Bu milletin bütçesi nasıl heder olmuş, bunun örnekleri bunlar" diye konuştu.

Vagonların uçak teknolojisine yakın bir teknolojik donanıma sahip olduğu belirten Topbaş, tramvayların neredeyse yarı fiyatına mal edildiğini vurguladı.

VAGONLARIN TASARIMI HALK OYU İLE SEÇİLDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un yerli tramvayını tanıtmak için vatman koltuğuna geçti, basın mensuplarıyla birlikte Topkapı’dan Edirnekapı’ya ilk sürüşünü gerçekleştirdi.

Yerli üretim olan 18 vagondan ilk 2’si hizmete alındı. 2014 yılı sonuna kadar 16 aracın daha filoya katılması bekleniyor.

 Vagonların tasarımı 6500 kişinin oy kullandığı ankette yüzde 63 oy alarak seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir