İstanbul'u fetheden Atatürk'ümüz FATİH ve 563. fetih yılı şenlikleri

İstanbul’un Fethi Şenlikleri 563. Yılı 29 Mayıs 2016 Etkinlikleri Neler? Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi her yıl etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor.

Bu yıl 563. yıldönümü kutlanacak İstanbul'un fethi etkinlikleri neler nerede? 24 Mayıs 2016 Salı 18:01 2 0 İstanbul’un Fethi şenlikleri 563. yılı 29 Mayıs 2016 etkinlikleri bu yılda kutlamaların Yenikapı’da yer alan Miting alanı içerisinde gerçekleşeceği öğrenildi.

ist-fetih-fatih

Katılımın binleri geçtiği törenin 29 Mayıs tarihinde saat 17'de başlayacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım göstereceği törenlere bir çok siyasi ismin yanı sıra halkında yüksek oranda katılımı bekleniyor. İstanbul’a yakın illerden de belediyelerin tahsis ettiği otobüsler tören için İstanbul’a giriş yapacak.

Törenlerin yapılacağı 29 Mayıs tarihinde ise trafiğe çıkacak ve Yenikapı civarında bulunan yolları kullanacak sürücüler zor dakikalar yaşayabilir. İstanbul dışında farklı illerde de kutlanılması gelenek haline gelen Fetih ve Gençlik şöleni geçtiğimiz hafta Edirne ve Kocaeli’de kutlanmış, binlerce kişi bu kutlamalara katılmıştı.

Eyüp Belediyesi bir ilke daha imza atıyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile 29 Mayıs İstanbul'un Fethi "Gücümüz Gençliğimiz" teması ile 10 gün sürecek etkinliklerle kutlanıyor.

Fetih ve Gençlik Şöleni Haliç'teki Dragon yarışlarından, geleneksel spor turnuvalarına, Bilim Şenliği'nden sahne performanslarına, belgesel film gösterimlerinden sokak basketbolu turnuvalarına kadar pek çok sportif ve kültürel etkinliklere sahne olurken, ünlü sanatçı Mustafa Ceceli de bir Eyüplü gençlere bir konser verecek.

İstanbul'un fethi; 6 Nisan-29 Mayıs 1453 tarihleri arasındaki kuşatmanın sonucunda Osmanlı Padişahı II. Mehmed komutasındaki birliklerin Bizans İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u ele geçirmesi ve Osmanlı'ya katılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir