İstanbul'da fırıncılar çetesine darbe

Fırıncıları silahla tehdit ederek haraç toplayan suç şebekesi, Ramazan öncesi düzenlenen bir operasyonla çökertilirken, yapılan operasyon anları polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

İstanbul'da fırıncılar çetesine darbeİstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, fırıncı esnafı arasındaki rekabeti engellemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik bir suç örgütünün varlığının tespit edilmesi üzerine çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmalar ardından geçtiğimiz cuma günü İstanbul'da Gaziosmanpaşa ve Sultangazi'de birçok adrese Özel Harekat Timleri'nin de desteklediği eş zamanlı operasyon düzenlendi. Yapılan operasyon anları polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülenirken, olayla ilgili 11 kişi gözaltına alındı. Görüntülerde polisin belirlenen adrese baskın anı, evde yapılan aramalar ve ele geçirilen kuru sıkı tabanca, çok sayıda cep telefonu ile birçok belge görülüyor.

Operasyonda çetenin fırıncı esnafını silahla tehdit ettiği, haraç topladığı, ekmek dağıtan şoförleri darp ettiği, silahla tehdit ettiği, adam yaraladığı, işyerlerini yağmaladığı ve fon adı altında zorla para topladıkları ortaya çıktı.

Öte yandan söz konusu çeteye yönelik son 2 yılda aynı suç kapsamında 3 defa operasyon düzenlendiği ve zanlıların tutuklandığı, hapishaneden çıktıktan sonra çete faaliyetlerine tekrar devam ettikleri öğrenildi.

Gözaltına alınan şahıslardan 1'i savcılık talimatı ile serbest bırakılırken, diğer 10 kişinin geçtiğimiz pazartesi günü adli makamlara sevk edildikleri kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir