İstanbul pahalılıkta Avrupa’yı solladı

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) açıkladığı “Küresel Rakamlarla İstanbul” raporundan çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı

İstanbul pahalılıkta Avrupa’yı solladı

115 bin otobüse sahip İstanbul AB kentleri arasında 1’inci, 680 bin kamyon sayısıyla ise 4’üncü sırada. Raylı ulaşımda sahip olduğu demiryolu ağıyla sonuncu durumdaki İstanbul, benzinin yanı sıra bir çok yiyecek ve içecek fiyatında da en pahalı kent durumunda.

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat), Eurocost International, Economics Intelligence Unit, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verileri baz alınarak istatistiksel yorumlamalarla yapılan hesaplamalara göre;  hızla gelişen küresel bir kent olarak İstanbul, pek çok sorunu da bünyesinde üretiyor. Rapordaki verilere göre İstanbul karayolu ağırlıklı toplu ulaşım sistemi nedeniyle, otobüs ve kamyon gibi büyük araçlara mahkum olmuş durumda. İstanbul temel ürünlerin fiyatları açısından ise Avrupa ülkeleri ve büyük küresel kentler ile yarışıyor.

İSTANBUL’DA KAMYON VE OTOBÜS YOĞUNLUĞU
“Küresel Rakamlarla İstanbul” raporuna göre İstanbul, 276 Avrupa kenti arasında 686 bin kamyon stokuyla en fazla kamyonun olduğu 4. kent. Otobüs sayısı bakımından ise 115 bin otobüsle açık ara birinci durumda.

Rapora göre otobüslerin bu kadar yaygın olmasının nedeni toplu ulaşımın ağırlıklı olarak otobüslerle sağlanması. İETT istatistiklerine göre yolculukların yüzde 87’si karayolu ile yapılmakta, minibüs, otobüs ve servis araçları ulaşımın yüzde 55’ini üstlenmekte. Buna karşın raylı ulaşımın payı ise yüzde 10 düzeyinde.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir