İstanbul fark attı!

Geçen yıl 10.2 milyon turisti ağırlayan ve İstanbul'a yaklaşık 900 bin fark atan Antalya, bu yıl tahtını İstanbul'a kaptıracak görünüyor

İstanbul fark attı!

Habertürk'ün haberine göre yılın ilk yedi ayında Antalya'ya 6 milyon, İstanbul'a ise 5.8 milyon turist geldi. Aradaki fark 186 bin kişinin de altına inerken İstanbul'un yılı Antalya'nın önünde tamamlayabileceği konuşuluyor.

Uzun yıllardan bu yana deniz-kumgüneş alanında aldığı yabancı turist sayısıyla Türkiye’de ‘turizmin başkenti’ unvanını taşıyan Antalya bu yıl tahtını İstanbul’a kaptıracak görünüyor. Dün açıklanan turizm verilerine göre 2013 yılının ilk 7 ayında gelen turist sayılarına bakıldığında Antalya, İstanbul’un sadece 185 bin 766 turist önünde bulunuyor.

500 BİNİ ANTALYA'NIN

Yabancı turistlerin en çok giriş yaptıkları iller sıralamasında Antalya yüzde 7.7'lik artışla ocak-temmuz döneminde 6 milyon 62 bin ziyaretçi sayısıyla başı çekerken, Antalya'yı yüzde 13.5'lik artış ve 5 milyon 876 bin kişiyle İstanbul takip etti. İstanbul’un yüksek sezonunun eylül ile aralık ayları arasında sürdürdüğü de hesaba katılınca, önemli bir kriz olmaması halinde Antalya’nın yıl sonunda gelen turist bakımından İstanbul'un gerisinde kalabileceği ifade ediliyor. Liderliği kaptırmak istemeyen Antalyalı turizmciler ise İstanbul'a inen turistin bir kısmının Güney'e indiğinin altını çiziyor. Nitekim Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, İstanbul’un aldığı turist sayısının içerisinde en az 1 milyon kişinin bu şehirde konaklamadan Türkiye’nin diğer kentlerine geçtiğini belirterek, “Bunun 500 bininin aktarmalı olarak Antalya’ya geldiğini öngörüyoruz” diyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de turizm rakamlarını Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi. Çelik, "Türkiye'nin dünyada yükselen profili, siyasi analizlerin ötesinde 'matematik' olarak da görülüyor. Turizm verileri bunun net ispatı. Türkiye artan bir ilginin odağı durumunda. Turizm rakamları Türkiye merkezli 'insani diplomasi' ağının da genişlemesini göstermektedir. Türkiye'nin somut değerleri kadar demokrasisinin, kültürel özgünlüğünün ve dinamizminin toplamı olan 'yumuşak gücü', küresel cazibe odağıdır" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir