İslam Kalkınma Bankası’ndan Türkiye'ye dev öneri

İslam Kalkınma Bankası Grubu Başkanı Muhammed Ali, Körfez ülkelerinden Türkiye’ye yatırım çekebilmek için grup olarak toplantı düzenleme teklifinde bulundu.

İslam Kalkınma Bankası’ndan Türkiye'ye dev öneri

Türkiye ile Mısır arasında yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiye’deki yatırımlarını askıya aldığı belirtilen Körfez sermayesi için İslam Kalkınma Bankası’ndan (İKB) aracılık önerisi geldi. Öneri hayata geçerse başta İKB’ye üye 56 ülke olmak üzere çok sayıda yatırımcının Türkiye’yi konuşacağı geniş katılımlı bir toplantı düzenlenecek.

Bugün gazetesinin haberine göre, İKB Grubu Başkanı Ahmet Muhammed Ali, Körfez sermayesi başta olmak üzere İKB’ye üye olan ve olmayan çok sayıda ülke yatırımcılarının katılacağı bir konferansı Türkiye için düzenleyebileceklerini söyledi. Ali, böyle bir konferansı düzenlemek için Türkiye’den kendisine talep gelmesinin yeterli olduğunu ifade etti.

Ali, Türkiye ekonomisinin güçlü bir yapıda olduğu, yatırımları çekme konusunda cazip bir noktada bulunduğu tespitini yaparken, “Türkiye’ye yatırım için eminim herkes işbirliği içinde olacaktır. Türkiye’ye yatırımcılar açısından kesinlikle güven duyulan bir ülke. Doğrudan yatırım için Türkiye’deki atmosfer çok olumlu. Yatırım 

konferansı yapılması için biz devreye girebiliriz, konferans düzenleriz. Üye olan olmayan ülkeleri konferansa toplarız” dedi.

 

İKB Grubu Başkanı Ali, doğrudan yatırım dışında milyarlarca dolarlık Körfez fonlarını çekmek için Türkiye’nin ne yapması gerektiği sorumuza ise “Müslüman ülkelerden kaynak girişi için sukukları kullanmanız gerekiyor” önerisinde bulundu. İstanbul Finans Merkezi’ni çok olumlu bulduklarını belirten Ali, teknik destek verebileceklerini söyledi. Başkan Ali, Türkiye ile Mısır arasında yaşanan gerginlik konusunda ise “İki ülke arasında yaşananları yaz bulutuna benzetiyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir