İslam dünyasındaki sivil toplum kuruluşları konferansta bir araya geldi

İHH İnsani Yardım Vakfı ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsani İşler Departmanı tarafından ‘İslam Dünyasında Yükselen Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü’ temasıyla hazırlanan ‘5. İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Konferansı’ Holiday Inn İstanbul Airport Hotel'de gerçekleşti. Konferansta, 57 ülkeden çok sayıda sivil toplum kuruluşu yer aldı.

İslam dünyasındaki sivil toplum kuruluşları konferansta bir araya geldi

Konferansa, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Durmuş Aydın, İnsani İlişkiler Müsteşarı Moustafa Osman, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Danışmanı Ronald Ofteringer, Ortadoğu Program Direktörü Anwar Ishki, çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı.

İslam Teşkilatı Konferansı'ndan olan isteklerini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti: “Mısır ile irtibat kurup Gazze’ye bir yardım koridoru açılsın. Tekrar konvoylarla, deniz yollarıyla yorulmayalım. Bu yardım koridoru çok önemli. Bütün dünyadaki sivil toplum kuruluşlarını Gazze’ye sahip çıkmasını bilir.”

Konferansta konuşan Durmuş Aydın ise İslam İşbirliği Teşkilatı'nın İslam iş dünyasında sıkıntı yaşayanların önünü açmayı hedeflediğini söyledi. Aydın, “Özellikle danışmanlık statüsü bizim için önemli. İnşallah diğer sektör ve kuruluşlarda buraya üye olacaklar. Biz inanıyoruz ki İslam İşbirliği Teşkilatı dünyadaki sosyal adaleti hissetmek isteyen sivil toplum kuruluşlarının önüne çıkartılan engelleri aşmada ciddi anlamda gayret göstereceklerdir.” dedi.

Konferansta, İslam dünyasındaki sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla ortak projeler geliştirilmesi, tarihi ve kültürel bağların güçlendirilmesi ve geleceğe yönelik sivil düzeyde ilişkilerin arttırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir