İş Bankası 6 ayda süper kar etti

Yılın ilk yarısında İş Bankası'nın net dönem karı ise 1 milyar 901 milyon liraya ulaştı.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Bankanın toplam aktifleri yıl sonuna göre yüzde 10,6 artarak 194 milyar lira seviyesine yükselirken, toplam özkaynakları da 23 milyar lira oldu.

İş Bankası 6 ayda süper kar etti

İş Bankası'nın net dönem karı yılın ilk yarısında 1 milyar 901 milyon liraya ulaştı. Açıklamada, yılın ilk yarısında nakdi kredilerini yüzde 17,4 ile sektörün üzerinde bir oranda büyüten İş Bankası'nın sektör liderliğini sürdürdüğü vurgulanırken, kredilerin toplam aktifler içindeki payının yılın ikinci çeyreğinde de artışını sürdürerek yüzde 64,6 seviyesine ulaştığı kaydedildi. İş Bankası'nın, her ölçekteki müşteriye sağladığı finansman imkanlarıyla Türkiye'nin büyümesine ve istihdama katkısını artırarak sürdürdüğü aktarılan açıklamada, "Yılın ilk yarısı itibarıyla İş Bankası'nın nakdi ve gayri nakdi kredileri aracılığıyla Türk ekonomisine yaptığı katkı 158 milyar lira düzeyine ulaşmıştır. Kredide verimlilik ilkesinden ve sorunsuz büyüme politikasından ödün vermeyen Bankanın sorunlu krediler oranı cari dönemde gerilemiş ve yüzde 1,8 seviyesinde gerçekleşmiştir" ifadelerine yer verildi.

En büyük mevduat tabanına sahip özel banka İş Bankası'nın mevduat hacminin yüzde 8,1 büyüme kaydederek 113 milyar 954 milyon liraya ulaştığı belirtilen açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı: "İş Bankası, kaynak çeşitlendirme ve maliyet yönetimi politikaları çerçevesinde yılın ikinci çeyreğinde yurt dışı borçlanma imkanlarını kullanmaya devam etmiş, 19 ülkeden 47 bankanın katılımıyla iki farklı dilimde 1,2 milyar doların üzerinde kredi sağlamış ve geçen yıla göre yüzde 100'ün üzerinde bir yenileme oranıyla yeni bir başarıya imza atmıştır.

23 milyar liraya ulaşan özkaynaklarıyla bankacılık sektörünün lideri olan İş Bankası'nın, güçlü mali bünyesi uluslararası platformda da bir kez daha tescil edilmiştir. İş Bankası, dünyanın saygın ekonomi yayınları arasında yer alan The Banker dergisinin ana sermaye büyüklüğüne göre yaptığı dünyanın en büyük 1000 bankası sıralamasında diğer Türk bankalarının önünde, 110. sırada yer almıştır."

Sürdürülen güçlü kar performansı

İş Bankası'nın sürdürdüğü güçlü ve sağlıklı kredi büyümesiyle, etkin kaynak yönetimine değinilen açıklamada, yaygın hizmet ağının etkin kullanımıyla geliştirilen faiz dışı gelirlerdeki performansın katkısı aracılığıyla Bankanın yılın ilk yarısında net dönem karını önceki yıla göre yüzde 14,5 oranında artırdığı ve 1 milyar 901 milyon liraya ulaştığı aktarıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Ulaşılan kredi hacmi, Banka'nın cari dönemde de ekonominin lokomotifi olma ve reel bankacılık yapma vasıflarını devam ettirdiğinin en güzel göstergelerinden biri olmuştur" ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir