İptaller başladı oteller boşalıyor

‘GEZİ Parkı’ eylemi, turizm sektörü ve turistleri de etkiledi. Yaşanan olaylar sebebiyle birçok turistin Taksim ve civarındaki otelleri terk ettiğini ifade eden TUROB Başkanı Timur Bayındır, turistlerin birçoğunun Sirkeci ve Sultanahmet’e yerleştiğini dile getirdi.

İptaller başladı oteller boşalıyor

Hürriyet'ten Burak Çoşan'ın haberine göre yaklaşık 6 gündür Taksim’de yaşanan protestolar, bölgede bulunan turistleri bir hayli tedirgin etti. Turistlerin otellerden çıkamadıkları için kendilerine çok sayıda şikâyet geldiğinin altını çizen Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Başkanı (TUROB) Tİmur Bayındır, “Özellikle bölgedeki otellerden yoğun kaçış yaşanıyor. Büyük otellerde yüzde 30’lara varan iptaller oldu. Şu an için Türkiye genelinde yaşanmıyor. Ancak olaylar bir an önce bitmezse daha büyük iptaller olabilir. Turistler atılan gazlardan çok rahatsız oldu. Bazıları otel değiştirdi ama ülkeyi terkedenler de var” dedi.

İPTALLER BAŞLADI

Turizm sektörünün barışla iç içe hareket ettiğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, özellikle Taksim ve çevresi için sorunlar olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin bir çok yerinde yapılan eylemlerin şenlik havasında geçtiğine dikkat çeken Ayık, “Özellikle Antalya’da durum sakin. Vatandaşın yaptığı bu eylemler turistleri rahatsız etmiyor. Ama olaylar büyür ve istenmeyen şeyler olursa kıyı şeridinde dahi bazı iptallerle karşılaşabiliriz” diye konuştu. Bugünkü durum itibariyle İstanbul’da bazı iptaller yaşandığı bilgisini veren Ayık, “Bir tur şirketi ile görüştüm. 300 civarında iptal yaşandığını söylediler. Ancak turistler sadece tur şirketleri ile gelmiyor. Münferit gelenler de var. Bunların hepsini takip etmek mümkün değil” ifadelerini kullandı. Ayık, yaşanan olayların orta ve uzun vadede turizmi etkileyebileceğini belirtti.

İSTANBUL ETKİLENDİ

Taksim Gezi Parkı’ndaki olayların devam etmesi halinde turizm sektörünün de etkileneceğini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “Taksim Gezi Parkı protestosuna destek nedeniyle Antalya ve diğer şehirlerde yaşanan olayların turizme nasıl etki edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Son günlerde yaşanan olaylardan İstanbul turizmi etkilendi. Olayların merkezi İstanbul. İstanbul’daki müşteri tipi biraz farklı. Konaklama süreleri Antalya’ya göre daha kısa, bireysel seyahat ve iş seyahatleri de çok fazla. Bu son olaylar İstanbul’daki turizm hareketini kıyılara göre daha çok etkileyebilir. Olaylar devam ederse turizm sektörü etkilenir” diye konuştu.

TURİZM İPTALLERİNİ ÖNLEME ÇABASI

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, tüm ülkede devam eden eylemlerin ardından turizm gezisi iptallerinin yaşandığını söyledi. Ulusoy, şöyle konuştu: “Biz tırnağıyla dişiyle turizmi bir noktaya getirmiş yatırımcılarız, buraya da tırnaklarımızla geldik. Hükümet ve muhalefetten uzlaşı bekliyoruz, çünkü siyaset bir uzlaşı sanatıdır. Dünyaya açılan pencere turizmdir. Ben de çevre anlamında tepkileri haklı görüyorum. Ama artık Türkiye’nin turizm potansiyelini ve dışarıdaki imajını sarsacak görüntülerin bitmesini istiyorum. Bu ülke bunu haketmedi. Yaşanan iptalleri gidermeye çalışıyoruz.”  Şükrü KÜÇÜKŞAHİN / ANKARA

ETKİNLİKLERİ ERTELEME
‘GEZİ Parkı’nın yarattığı toplumsal tepkinin iş dünyasında da yankısı oldu. Eylemlerin ilk günlerinde ‘Gezi Parkı’na açılacak alışveriş merkezinde mağaza açmayız’ tepkileri gelirken dün de bu kez toplantı ve etkinlik iptalleri yaşandı. 

GÜVENLİK SORUNU GEREKÇE

Protesto eylemlerinin 5’inci gününde gelen iptaller için, ‘Protesto eylemleri nedeniyle oluşan ulaşım, güvenlik sorunları ve organizasyonun yapılacağı mekanların olayların merkezine yakın noktalarda bulunması dolayısı ile güvenlik güçlerinin çeşitli kısıtlamaları’ gerekçe olarak gösterildi. Bu gerekçelerin yanı sıra, gelişen olaylardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek, etkinliklerini iptal ettiğini duyuranlar da vardı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), “Toplumsal hassasiyetin çok üst düzeyde olduğu böyle bir dönemde, 41. İstanbul Müzik Festivali Açılış etkinliklerini yapmayı dogru bulmuyor ve açılış konserini de baska bir tarihe erteliyoruz. ” açıklamasını yaptı. Bu hafta 80. yılını kutlamayı planlayan THY de, kutlamaları ileri bir tarihe ertelediğini açıkladı. Ankara Shopping Fest de 14 Haziran- 7 Temmuz tarihlerine ertelendi.

TURİZM İÇİN HUZU ÖNEMLİ

Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) Başkan Yardımcısı Sefa Altınay da son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle pek çok seyahat acentası yöneticisinin yurtdışına durumu açıklayan yazılar yazmak zorunda kaldığını bildirdi. Bazı yabancı basın kuruluşlarının olayları aktarma şeklinin turisti ürkütecek düzeyde oluduğunu ifade eden Altınay, şunları kaydetti: “Turizm ancak huzurun hüküm sürdüğü bölgelerde gerçekleştirilebilecek bir ekonomidir. Son günlerde vermiş olduğumuz resim ise bunun tam aksi ve ürkütücüdür. Gezi Parkı direnişi ve özgürce yaşama hakkına sahip çıkma ile başlayan süreçteki protestoları fırsat gören ve saldırgan eylemlere dönüştüren kesimlere karşı halkımızın olaylara daha sakin ve sağduyulu yaklaşması gerekmektedir.”