İnternetteki bilgiler çalındı! Acilen Şifrelerinizi değiştirin

BBC televizyonu "Teknoloji firmaları şifrelerin acilen değiştirilmesini önerdi " başlıklı haberinde OpenSSL kullananan servis vericilerin web sitelerine girilerek bilgilere ulaşılabildiğini açıkladı.

dikkat! internetteki bilgileriniz tehlike altinda

Google'un bazı kuruluşları uyardığı ve kullandıkları OpenSSL'lerini güncelleştirmelerini istediği öğrenildi.

Şifreler değiştirilmeden internet servisi verenlere danışılması tavsiye edildi. Yahoo , şifrelerini değiştirmeleri için e-maille, dosyalama , bankacılık işlemleri yapan yüksek güvenlik kurumlarına uyarı gönderdi.

Dünyanın en çok kullanılan şifreleme protokollerinden olan "Open SSL"de büyük bir güvenlik açığı tespit edildi.

SİBER SALDIRILARA AÇIK

Bu yazılımın gizli bilgileri kriptolu bir şekilde göndermesi gerekirken bunu başaramadığı ve bilgilerin siber saldırılara açık bir hale geldiği daha yeni fark edildi.

Uzmanlar da son iki yıldır internet kullanıcılarının tüm kişisel bilgilerinin büyük bir tehlikeye maruz kaldığını doğruluyorlar.

"TÜM ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN"

Daily Mirror bugünkü birinci sayfadan verdiği "Tüm şifrelerinizi değiştirin" manşetli haberinde bilgisayar kullanıcılarının internet güvenliğinin sarsıldığını yazdı ve Heartbleed virüsünün, Google, Yahoo, Amazon, Facebook gibi online devlerinin sitelerinde özel bilgileri hack saldırılarına açık hale getirdiğini yazdı.

Web uzmanı Tony McDowell, "Herkes bu şekilde hacklenebilir ve dinlenebilir" dedi. Bu internet güvenlik sorununun iki yıldır olduğu ve Heartbleed virüsü yüzünden internet sitelerinin yüzde 66'sının hacklendiği ileri sürüldü.

Saldırılarganlar geride iz bırakmadıkları için ne kadar bilginin bugüne kadar çalındığı öğrenilemedi.

Kanada gibi birçok yerde bazı online faaliyetlerin durdurulduğu anlaşıldı. Daily Mirror, yarım milyon e- firmasının riskte olduğunu ileri sürdü

EN ÇOK TIKLANAN 600 SAYFA TEHLİKE ALTINDA 

İnternet kullanıcılarının şifrelerinden, sanal bankacılık işlemlerine kadar birçok gizli bilginin ele geçirilme tehlikesi bulunuyor.

İnternette en çok tıklanan 10 bin sayfadan en az 600'ünün bu güvenlik açığından muzdarip olduğu belirtiliyor. Uzmanlar ise "şifrelerinizi değiştirin" uyarısında bulunuyorlar.

İnternetteki bilgiler çalındı! Acilen Şifrelerinizi değiştirin” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokDemirel

    Bu tür açıklar, unutulmuş açıklar olamaz.. Bence bilinçli yapılıyor.. sonuç olarak şifreleri değiştirsek bile internette hiç bire şey gizli kalmaz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir