Instagram ve Facebook'a müzik özelliği geldi

Facebook, Türkiye’deki insanların kendilerini müzikle ifade etmeleri, sanatçıları keşfetmeleri ve onlar için önemli olan şarkıları paylaşmaları için yeni yollar sunacak olan Facebook ve Instagram’da müzik özelliğini hayata geçirmeye başladığını duyurdu.

Facebook, Türkiye’deki insanların kendilerini müzikle ifade etmeleri, sanatçıları keşfetmeleri ve onlar için önemli olan şarkıları paylaşmaları için yeni yollar sunacak olan Facebook ve Instagram’da müzik özelliğini hayata geçirmeye başladığını duyurdu.

Bugün itibariyle, Türkiye’deki Facebook ve Instagram kullanıcıları kişisel videolarında müzik paylaşabilecek, Instagram ve Facebook Hikayeleri için müzik çıkartmaları ve şarkı sözleri de dahil olmak üzere çeşitli kreatif araçlara erişebilecek ve Facebook profillerine şarkı ekleyebilecekler. Facebook’un müzik yayıncılığı toplulukları ve kuruluşlarının yanı sıra Türkiye’deki plak şirketleri ve distribütörlerle yaptığı yeni ortaklıklar sayesinde hayata geçirilen bu özellikler, insanların Facebook uygulamalarında müzik üzerinden bağlantı kurmalarını ve kendilerini ifade etmelerini sağlayacak.

Bu özellikler:

Facebook ve Instagram Hikayelerinde Müzik Çıkartmaları ve Şarkı Sözleri: Türkiye’deki insanlar artık 39 milyon şarkıdan oluşan şarkı kütüphanesinden arama yaparak hikayelerinde paylaştıkları fotoğraflara ve videolara müzik ekleyebilecek. Eğer paylaşılan şarkının sözleri de mevcutsa, şarkı sözleri otomatik olarak hikayede belirecek ve kullanıcılar bu sözlerin animasyonunu ve yazı stilini değiştirerek çıkartmalara benzer şekilde döndürebilecek ve boyutunu ayarlayabilecek.

Profilde Müzik: Türkiye’deki insanlar aynı zamanda Facebook profillerindeki yeni müzik alanına müzikli videolar ekleyebilecek ya da profillerinin en üstüne istedikleri şarkıyı sabitleyebilecek.

Müzik Soruları Çıkartması: Kullanıcıların arkadaşları, soru çıkartmasına müzik kütüphanesinden seçtikleri bir şarkı ile cevap verebilecek ve bu cevaplar hikayelerde paylaşılabilecek. Şarkı paylaşmak, arkadaşlarla bağlantı kurmak için her zaman güzel bir yoldu. Şimdiyse kullanıcılar Instagram Hikayeler üzerinden bir şarkı listesi oluşturmak ya da ruh hallerini ifade etmek için fikir alışverişinde bulunabilecekler.

Yeni özelliklerle ilgili konuşan Facebook Uluslararası Müzik Yayıncılığı Direktörü Anjali Malhotra, şöyle dedi: “Facebook ve müziğin çok özel bir ortak noktaları var: her ikisi de -özellikle bu zor zamanlarda- insanları bir araya getirerek bireysel ifadeye olanak sağlıyor. Birçok insanın kendilerini ifade etmelerini ve başkalarıyla bağlantı kurmalarını sağlayan müziğin, aynı zamanda Türkiye’deki topluluğumuzun en büyük tutkularından biri olduğunun farkındayız. Bu sebeple, Türkiye’deki müzik sektörünün önde gelen plak şirketleriyle işbirliği yaparak ülkedeki insanların müzik özelliklerine kavuşmasını sağladık. Böylece, Türkiye’deki insanların evde kaldıkları süreçte platformlarımız üzerinden farklı şekillerde paylaşım yapmalarını, birbirleriyle bağlantı ve iletişim kurmalarını ve eğlenmelerini sağlayacağız.”

Facebook'ta hikayeme nasıl müzik eklerim?

Hikayenize müzik eklemek için iOS veya Android için Facebook uygulamasına giriş yapın. Hikayenize müzik ekleme özelliği şu anda herkes tarafından kullanılamamaktadır.

Facebook'ta hikayenizde bir fotoğraf veya video paylaştığınızda, hikayeniz sırasında çalacak bir şarkı ekleyebilirsiniz. Seçili şarkılar için şarkı sözü ekleme seçeneğini de görebilirsiniz.

Hikayenize müzik eklemek için:

 1. iOS veya Android için Facebook uygulamasını açın.
 2. Haber Kaynağınızın üst kısmındaki + Hikayeye Ekle'ye dokunun.
 3. Ekranın üst kısmında sağa kaydırın ve Müzik'e dokunun.
 4. Bir şarkı seçmek için dokunun. Şarkı sözlerini göstermek istiyorsanız, yanında ŞARKI SÖZLERİ etiketi olan bir şarkıyı seçin.
 5. Şarkıdan bir kesit seçmek için kaydırma çubuğunu sağa veya sola kaydırın ve ardından Bitti'ye dokunun.
 6. Bir gösterim stili seçin (ör. Aa) ve ardından Bitti'ye dokunun. Varsa, seçtiğiniz şarkının sözlerini veya şarkı adı ve sanatçıyı belirten farklı çıkartma formatlarını seçebilirsiniz.
 7. Şarkı, hikayenizde görünecektir. Dokunarak tarzını değiştirebilir, dokunup basılı tutarak taşıyabilir veya iki parmağınızı kullanarak döndürebilir ya da boyutunu değiştirebilirsiniz. Bir şarkıyı kaldırmak için ekranın alt kısmındaki  simgesine sürükleyin.
 8. Arkaplanı değiştirmek veya film rulonuzdan bir fotoğraf ya da video eklemek için ekranın üst kısmındaki daireye dokunun (ör. ).
 9. Hikayede Paylaş'a dokunun.
Not: Şu anda metin hikayelerine müzik eklenemez.

 

Bir video çekmeden önce müzik seçmek için:
 1. iOS veya Android için Facebook uygulamasını açın.
 2. Haber Kaynağınızın üst kısmındaki + Hikayeye Ekle'ye dokunun.
 3.  simgesine ve ardından  simgesine veya sağ alt kısımdaki MÜZİK'e dokunun.
 4. Bir şarkı seçmek için dokunun.
 5. Şarkıdan bir kısım seçmek için kaydırma çubuğunu sağa veya sola kaydırın.
 6. Videonuzu kaydetmek için  simgesine veya Başlat'a dokunun.
 7. Kaydınızı bitirmek için  simgesine dokunun. Şarkının kesiti hikayenizde görünecektir.
 8. Hikayede Paylaş'a dokunun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir