İnsanları sokağa çağıran HDP, şimdi de "itidal" dedi

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Önce gençleri sokağa döküp, şimdi de itidal çağrısı yapan HDP'yi eleştirdi. "Baştan yapsaydınız 24 kişi ölmeseydi.. Kimse, 'Türkiye'de bir iç çatışma başlatabilir miyiz' hevesinde, rüyasında olmasın" dedi.

kurtulmus: bastan yapsaydiniz 24 kisi olmeseydiBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye'yi bir türbülansın içine sokmak isteyenlerin, Türkiye'ye olağanüstü bir dönem yaşatmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" dedi.

Bir dizi temasta bulunmak için dün Makedonya'ya gelen Kurtulmuş, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"HEVESLERİ KURSAKLARINDA KALACAK"

Türkiye'de üç gündür süren olaylarda hayatını kaybeden vatandaşların sayısının artmasının son derece üzüntülü ve hazin bir durum olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye'nin çok ciddi bir provakasyon ile karşı karşıya kaldığını, sorumsuz birtakım açıklamalarla halkın sokaklara döküldüğünü ifade etti.

Kurtulmuş, hiç kimsenin telaşlanmasına gerek olmadığını ve tüm yaşananların en kısa zamanda geçeceğini belirterek, "Türkiye, inşallah bu vartayı da atlatacaktır. Türkiye'yi bir türbülansın içine sokmak isteyenlerin, Türkiye'ye olağanüstü bir dönem yaşatmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" şeklinde konuştu.

"BU MESELEYİ ÇÖZMEYE ANT İÇTİK" 

"Birileri, çözüm sürecini sona erdirdik, bitirdik zannetmesin" diyen Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de, hükümet olarak büyük bir siyasi kararlılıkla, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en vahim, en kanlı ve en zor sorunu olan bu sorunu çözmeye ant içmiş vaziyetteyiz. Dolayısıyla kim hangi provakasyonu yaparsa yapsın, bu sürece devam edeceğiz. Bir daha memleketimizde silahların konuşmamasını, insanlarımızın ölmemesini sağlayacak bu çözüm sürecinin en kısa zamanda başarıyla noktalyacağız.

Çözüm sürecinin bir numaralı muhattabı, başta bölge halkı olmak üzere Türkiye halkıdır. Bu süreçte bölgede yaşayan insanlarımız özellikle son iki yıldır barışın, kardeşliğin, esenliğin tadını çıkarmış oldular. Huzurun ve güvenin tadını çıkarmış oldular. Böylesine önemli bir kazanımı elde eden halk, bu kazanımın geri gitmesine asla müsaade etmeyecektir. Birtakım kendini bilmez unsurların, birtakım provokatörlerin şehirlerimizi yakıp yıkması, orada ortaya çıkan bu barış ve esenlik havasını ortadan kaldırmaya çalışmasına en önce karşı çıkacak olan bölgede yaşayan Kürt halkımızdır."

"TÜRKİYE'DE İÇ ÇATIŞMA RÜYASI GÖRENLER BOŞUNA BEKLEMESİN"

"Hiç kimse, 'Türkiye'de bir iç çatışma başlatabilir miyiz' hevesinde, rüyasında olmasın" diyen Kurtulmuş, Türkiye'de Kürtler ve Türklerin bin yılı aşkın bir süredir barış içinde yaşadıklarını, dolayısıyla Türkiye'de hiçbir şekilde Türkler ile Kürtler arasında ya da Kürt halkının kendi içerisinde bir çatışma olmayacağını vurguladı.

Kurtulmuş, Türkiye'nin "hızlı yürüyüşünde sağdan soldan çelme takmalarının olacağını" belirterek, bunlara karşı hazırlıklı olduklarını, birliğin bozulmasına Türkiye devletinin ve 75 milyonun tamamının müsaade etmeyeceğini kaydetti.

"IŞİD'İN OLUŞUMUNA NİYE MÜSAADE ETTİNİZ?"

Türkiye olarak, hem Irak hem de Suriye'de yaşayan halkların ayağa kalkması, barış içinde yaşaması için gerekli projelere destek olunması ve bu ülkelerde demokrasinin inşasının sağlanmasını temenni ettiklerini vurgulayan Kurtulmuş, "Başından beri tekrarladığımız bir sözü bir kere daha ifade etmek istiyorum: Bugün IŞİD'in karşısında timsah gözyaşları dökenler, IŞİD'i ortaya çıkaran sebeplerin oluşmasına niçin müsaade ettiler. Bu sorunun cevabını versinler. Biz IŞİD'i bir sebep olarak değil, bir sonuç olarak görüyoruz. Bu sabah IŞİD'in işini bitirseniz, yarın başka bir örgüt ortaya çıkar. Dolayısıyla aslolan halkın yönetim süreçlerinin içinde olduğunu bir Suriye'nin, Irak'ın inşasıdır" şeklinde konuştu.

"İNSANLARI SOKAĞA ÇIKARMAK SİYASİ AKILLA BAĞDAŞMAZ"

Halkın Demokrasisi Partisi'nin (HDP) "sağduyu çağrısını" da değerlendiren Kurtulmuş, sağduyu çağrılarını olumlu bulduğunu belirterek, "Malesef geç bulunmuş bir ifadedir bu" dedi.

"Sokağa çıkın" çağrısının dile getirilmemiş olmasını dileyen Kurtulmuş, "Kobani'deki insanlık dışı saldırıları ya da Suriye'de yaşanan insanlık facialarını kastediyorlarsa, buyursunlar hep beraber bunları her türlü demokratik platformda telin edelim. Ama Türkiye dışındaki olayları bahane ederek, insanları sokağa çağırmak, çok siyasi akılla bağdaşır bir şey değildi" ifadesini kullandı.

"İTİDAL ÇAĞRISI DOĞRU AMA KEŞKE 24 KİŞİ ÖLMESEYDİ"

Kurtulmuş, HDP'lilerin Kürt halkına itidal çağrısında bulunmasının önemli ve doğru olduğunu ifade ederek, "Keşke bunu en başından yapsalardı da 24 kişi ölmeseydi. Türkiye böylesine bir karışıklık ortamının içerisinde girmemiş olsaydı" dedi.

"İnsanoğlunun ağzından çıkan sözü bin kere tartarak söylemesi lazım" diyen Kurtulmuş, sağduyu çağrısının karşılık bulacağını ümit ettiğini kaydetti.

Kurtulmuş, Türkiye'nin halk olarak çözüm sürecine zarar vermek isteyenleri görüp, oylarıyla cezalandıracağını belirterek, Türkiye'nin faklı kesimlerinde yaşayan vatandaşların huzur ve barış istediğini, sokakların yakılıp çıkılmasına, insanların mallarının talan edilmesine kimsenin müsaade etmeyeceğini belirtti.

Kaynak: AA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *