IMF'nin skandal raporu basına sızdı

IMF yetkilileri tarafından hazırlanan ve basına yansıyan gizli raporda, iflasın eşiğindeki Yunanistan kurtarılırken tarihi bir hata yapıldığı itiraf edildi.

IMF'nin skandal raporu basına sızdı

"Kriterlerin büyük bölümünü yerine getirmeden Yunanistan'a on milyarlarca avroluk kredi verildi. Bu büyük bir hataydı. Kamu borçlarının ne kadarının ödeneceği, vergilerin ne oranda artırılacağı konuları netleşmeden Yunanistan'a 6 yıl içinde toplamda 200 milyar avro verildi"

Bu ifadeler basına gizlice sızdırılan IMF'nin Yunanistan raporundan.  Raporda, Yunanistan'ın iflastan kurtarılma sürecinde büyük hatalar yapıldığı itiraf edildi.

Rapora göre, Yunanistan, Uluslararası Para Fonu'nun talep ettiği 4 kriterden 3'ünü sağlayamadı.

Kriz öncesinde de Atina ile stand-bye anlaşmaları yapan IMF'nin Yunanistan'a iflasın eşiğine gelmesinin ardından ilk kurtarma paketi 110 milyar avro olmuştu.

Avrupa Birliği ve Avrupa Merkez Bankası'nın da elini taşın altına koymasından sonra Uluslararası Para Fonu, son olarak payına düşen 47 milyar doları serbest bırakmıştı.

Daha sonra bu para yetmemiş ikinci bir paket hazırlanmıştı.Raporda, kriterleri karşılamadığı halde Yunanistan'a yardım edilerek, IMF'nin kurallarının çiğnendiği belirtildi.

Yunanistan'a dair büyüme varsayımlarının fazla iyimser olduğu belirtilen belgede, borçların yeniden yapılandırılmasının daha erken gerçekleştirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Raporda, Yunan siyasilerin çelişkili açıklamalarına rağmen IMF yetkililerinin, kesenin ağzını sonuna kadar açmasının büyük bir skandal olduğuna da vurgu yapıldı.