İmamlar, Cuma hutbesini tabletten okudu

Güngören Belediyesi, ilçede görev 50 imama tablet bilgisayar hediye etti. Cami imamları, Cuma hutbesini kendilerine hediye edilen tablet bilgisayardan okudu.

İmamlar, Cuma hutbesini tabletten okudu

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Güngören Belediyesi, ilçede görev yapan cami imamları ve müftülük görevlilerine internet bağlantılı tablet bilgisayar hediye etti. İmamlar, vaaz ve hutbelerini kağıt yerine tabletten okudu. Tablet sahibi imamlar, internet bağlantısı sayesinde her türlü dini soruya anında cevap verebilecek. Tablet bilgisayarlar ile imamların her türlü dini bilgiye ulaşmalarını kolaylaştırmanın amaçlandığı projede, imamların teknolojiyi kullanarak görevlerini daha kapsamlı yapmaları hedeflendi.

Tablet bilgisayar uygulamasının ilk örneği ise Haznedar’da bulunan Kuyulu Camii’nde yaşandı. Cami İmam Hatibi Mehmet Şenyiğit, Cuma namazı hutbesini tablet bilgisayardan okudu. Cemaatin dikkatle izlediği ve dinlediği Şenyiğit, tablet bilgisayar kullanarak hutbe okumanın daha faydalı olacağını söyledi. Namaz sonrası cemaat ile sohbet eden Şenyiğit, teknolojinin dini hayatta da kullanılacağını belirterek şöyle konuştu: “Müftülük ve belediyenin işbirliği ile imam hatiplerimize tablet bilgisayar hediye edildi. Zaten teknolojiyi takip ediyordum. Bu andan itibaren de vaaz ve hutbelerimizi bu cihazlarla cemaatimize sunacağız. Artık bütün dini kaynaklara daha rahat ulaşacağız ve cemaatimizi daha hızlı bilgilendireceğiz.”

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman da projeyi şöyle anlattı: “Diyanet İşleri Başkanlığı teknolojiyi çok iyi kullanan kurumlardan biri. Bu konuda bizim de katkımız olsun diye imam hatiplerimizle beraber ne yapabiliriz diye konuştuk. Bunun sonucunda ortaya böyle bir fikir çıktı. Bundan sonra hutbe vaazları daha güzel bir altyapı ile sunulabilecek.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *