İlker Başbuğ'a Şehit annesinden tokat gibi cevap

İlker Başbuğ'un, “Bizim de hatalarımız, çelişkili tutumlarımız vardı." açıklamasına başörtülü şehit anneden cevap geldi.

sehit annesinden basbug'a cevap

Ergenekon davasında tahliye olan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un yaptığı özeleştiriye, başörtülü şehit annesinden cevap geldi.

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, "Bizim de hatalarımız, çelişkili tutumlarımız vardı. Mesela şehidimiz olduğu vakit gidiyoruz, şehidimizin başı örtülü annesinin elini öpüyoruz, ona anne diyoruz, sarılıyoruz, acısını yürekten paylaşıyoruz. Ama o anneler yemin törenine geldiklerinde başları örtülü diye içeri almıyoruz. İşte bu bizim çelişkimiz ve hatamızdı" açıklamasına başörtülü şehit annelerinden cevap geldi. 2005 yılında Hakkari Çukurca'da terör çatışmasında şehit olan Jandarma Komando Üsteğmen Adnan Bahat'ın annesi Emine Bahat, başörtüsü nedeniyle yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Evladını gerek askeri okul gerek görev yaptığı birliklerde ziyaret edemediğini belirten Emine Bahat, eve bir okul arkadaşı geldiğinde seccadeleri dahi sakladıklarını söyledi.

"NE ÇEKTİĞİMİZİ ALLAH BİLİR"

"Başbuğ'un aklı başına yeni mi gelmiş" diyen şehit anası Bahat; şöyle konuştu:

"Başörtülü aileyiz diye ne çektiğimizi Allah bilir. Bırakın başörtülü garnizona girmek, oğlum cebinde sakladığı başörtülü vesikalık fotoğrafımı bile görürlerse sıkıntı yaşarım diye iade etti. Bugün bu açıklamaların yapılması garnizonun kapısına gelip defalarca geri dönen bir anne olarak bizim yüreğimizi sızlatıyor. Bizim dinimiz gereği başımızı örtmemizden başka ne günahımız vardı.

Ancak bütün bunlara rağmen yapılan bu açıklama gelecek için umut vermiştir. Bizim yaşadığımız sıkıntıları bundan sonraki başörtülü asker anneleri yaşamazlar diye umut ediyoruz. Yine de içimden Genelkurmay eski başkanının aklı başına yeni mi gelmiş diye sormadan edemiyoruz."

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir