İlinizdeki sahtekâr firmaları EZBERLEYİN! 18 cezaya tamam - hileye Devam!

Bakan Çelik, gıdada taklit eden firmalar için "Gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili çalışmaları gerçekleştireceğiz" dedi

bakan celik noktayi koydu! kapatilacaklar...Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan denetimler sonucu taklit veya tağşiş yaptığı tespit edilerek kamuoyuna duyurulan bazı firmalar, uygulanan yaptırımlara rağmen bu faaliyetlerinden vazgeçmiyor. Bakan Faruk Çelik, "Üretimlerinde 18 kez taklit tağşiş yapan insan sağlığı ile direkt ilgili gıda güvenliğini ortadan kaldıran uygulamalara devam eden, ısrar eden firmalar var. Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz" dedi.

Gıda güvenliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, insan sağlığının korunması, tüketicilerin doğru kaynaklardan doğru bir şekilde bilgilendirilmesi için denetimler gerçekleştiren Bakanlık, bu firmaları ifşa ederken, para cezaları uygulamanın yanı sıra insan hayatını tehlikeye sokan durumlarda söz konusu şirketler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gıda güvenliğini sağlamak amacıyla piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında geçen yıl 724 bin 379 resmi kontrol gerçekleştirildi.

2012-2015 yıllarında da taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edilen toplam 377 firmanın 751 parti ürünü kamuoyuna duyuruldu.

Bu firmalara kesilen 15 bin liraya varan para cezaları ve uygulanan yaptırımlara rağmen bazı firmaların, mevzuatı çiğneme noktasında ısrarcı oldukları görüldü.

Örneğin, 17 kez bazı ürünlerinde tağşiş yaptığı tespit edilen bir firma, para cezası uygulandığı ve ifşa edildiği halde aynı 18'inci kez aynı ihlali yapmaktan çekinmedi.

hileli-uretim-yapan-firma-ceza

 "EN UFAK BİR TAVİZ VERİLMEYECEK" 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, sağlıklı ve güvenilir gıda üretmenin sadece kanuni değil, vicdani bir sorumluluk olduğunu ifade etti. "İnsan sağlığı ve hayatı söz konusuysa gerisi teferruattır" diyen Çelik, bu konuda taviz vermeyeceklerinin altını çizdi.

Bakanlığın gıda güvenliğini sağlamak insan sağlığını korumak gibi son derece hassas görevleri olduğunu dile getiren Çelik, bu görevleri yerine getirmek için yaptıkları denetimlerde taklit, tağşiş ve ürüne ilaç etken madde karıştırmak suretiyle insan sağlığını tehlikeye sokan firmalara dönük çeşitli yaptırımları bulunduğunu hatırlattı.

Çelik, para cezası, ürünlere el koyma, kamuoyuna yanlış uygulamaları teşhir etme ve savcılığa suç duyurusunda bulunma gibi görevleri yerine getirme gayreti içerisinde olduklarına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Mevzuatı çiğneme konusunda ısrarla bu yanlışta devam eden bazı işletmeler var. Bu çerçevede müeyyideleri bir kez daha gözden geçirme kanaatindeyiz ve kesinlikle gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından en ufak bir tavizin verilmeyeceğini herkesin bilmesini istiyorum. Bu çerçevede idari para cezalarının kademelendirilerek artırılmasını gündemimize aldık. Çünkü 18 kez aynı yanlış uygulamada ısrar eden firmalar var. İnanılır gibi değil, ben böyle bir şeyi kamuoyuyla paylaşmak istemezdim. 18 kez taklit tağşiş yapan insan sağlığı ile direkt ilgili gıda güvenliğini ortadan kaldıran uygulamalara devam eden, ısrar eden firmalar var. Onun için gerekirse bunların faaliyetlerini sonlandırma ile ilgili önümüzdeki dönemde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Kısa süre içerisinde inanıyorum ki bu konularda tekraren bu yanlışların içerisinde olan firmaları görmeyeceğiz. Çünkü 15 bin lira para cezası demek ki yeterli olmuyor. İkinci tağşiş olayında bunu belki 30-50 bin liraya doğru çıkarma durumu söz konusu olacak. Gerekirse de işletmenin faaliyetlerine tümden son verme şeklindeki gerekli düzenlemeyi kısa süre içerisinde gerçekleştireceğiz." 

Çelik, bu konuyu çok geciktirmeyi düşünmediklerini, Meclis'e sunacakları bazı yasal düzenlemeler olduğunu, kısa süre içerisinde onlarla bu düzenlemeyi de gerçekleştirmiş olacaklarını söyledi.

GEÇEN SENE 58 MİLYON LİRA İDARİ PARA CEZASI KESİLDİ

Denetimlerin de yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkati çeken Çelik, 2015 yılında toplam 58 milyon lira idari para cezası yazıldığını ve 77 kuruluş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Konuya karşı vatandaşların duyarlı olduğunu ifade eden Çelik, bu ürünleri üretenlerle topyekun bir mücadele gerektiğini, vatandaşlarla iletişimi sürdürmenin ve ihbar mekanizmasını güçlendirmesinin önemli olduğunu vurguladı. Çelik, vatandaşlara da çağrıda bulunarak, "Gıda güvenliğini tehlikeye atan bir durum tespit ederse hiç çekinmeden Bakanlığımıza bildirmelerini istirham ediyoruz" dedi.

TAKLİT, SAHTEKARLIK ve TAĞŞİŞTE YÜZÜ KIZARMAYAN KATİL FİRMALAR 

Bugüne kadar yapılan denetimler sonucunda mükerrer ifşa edilen firmalar şöyle:

Sıra NoFirmanın Bulunduğu İlFirma AdıToplam İfşa Sayısı
1İzmirAydoğan Süt Mam. İml. İhr. Tic ve San. Ltd. Şti.18
2AnkaraEmin Gıda San. Tic. Ltd. Şti.16
3AnkaraEmre DEMİRCİ-3155612913615
4AnkaraTadaban Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.15
5İzmirİntima Gıda Med.İth.İhr.San.ve Tic.Ltd.Şti.15
6KayseriNarin Süt ve Süt Ürünleri Gıda Paz. San. Tic. Ltd. Şti.15
7KonyaSütkon Gıda Tar. Ürn. ve Day.Tük. Mal. San. Tic. Ltd. Şti.15
8AydınBFM Gıda Tarım Taşımacılık Teks.San.ve Tic. Ltd.Şti.12
9KonyaBeydamla Gıda Boya Kim. Hayv. Oto. San. Tic. Ltd. Şti.12
10AfyonkarahisarMutlu Tolga Gıda İnş. Nak. Pet. Tur. Hay. Orman San. ve Tic. Ltd. Şti11
11KayseriBirsen Güven Gıda San. ve Tic. A.Ş.11
12KonyaGüldemce Gıda İnş. Oto. San. Tic. Ltd. Şti.9
13İstanbulAnaarı Gıda İnş. Oto. Güv. Sis. Dış. Tic. Paz. San. Ltd. Şti.8
14İzmirBeyaz Süt ve Tarım Ürn. San. Tur. Paz. Ltd. Şti.8
15MersinElit Natural Gıda Kozmetik İnş.Teks.Turz.San.Tic. Ltd.Şti.8
16MersinVeysi Topuz Gıda Mad. İth.İhr.San. ve Tic.8
17AnkaraMND İnş. Teks. Elek. Gıda ve Hay. San. ve Tic. Ltd. Şti.7
18İstanbulDiltat Gıda İnşaat Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi7
19KonyaAk Gökseller Gıda ve Süt Mam.Tar.Ürn. Canlı Hay.Oto Taş.San.ve Tic.Ltd.Şti.7
20AnkaraTokgöz Gıda San. Tic. A.Ş.6
21AnkaraTostçum Gıda Üretim Paketleme Turizm İnşaat Akaryakıt Nakliyat İmalat Sanayi Ticaret Limited Şirketi6
22AydınCicikara Gıda Otomotiv İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi6
23DenizliCan Meşrubat Gıda Tur. Teks.San. ve Tic. Ltd.Şti.6
24İstanbulSütten Gıda Turizm İnşaat ve Oto San. ve Tic. Ltd. Şti.6
25İzmirArıkan Süt Ürün. San. Tic. Ltd. Şti.6
26İzmirYGS Süt ve Süt Ürünleri San. ve Tic. Ltd. Şti.6
27KonyaCehre Gıda Kozmetik Özel Eğitim San. ve Tic. Ltd.Şti.6
28MersinPelit Bal Ürünleri6
29AnkaraAnadolu Eksper Gıda San. İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.5
30HataySimay Yağ ve Çay San.Tic.Ltd.Şti.5
31İstanbulSofram Gıda San.Tic.Ltd.Şti.5
32İstanbulTuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda İnş.San.Dış Tic.Ltd.Şti.5
33İzmirEmek Süt Ürünleri - Rıfat Sarıkaya5
34İzmirGüney Tüketim Malları Tic. Ve san. Ltd.Şti5
35KayseriÜnsal Süt ve Süt Mamülleri Hayvancılık Yem Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi5

Tağşiş ne demektir

Karıştırma, saflığını bozma - Değersiz şey karıştırarak değerini düşürme olayına verilen isim.