İklim değişikliği gıda arzını azaltabilir

İklim değişikliğinin etkilerini çok yönlü araştıran bir rapor, dünya nüfusundaki artışın da etkisiyle fiyat artışının kaçınılmaz olduğunu ve açlığa varacak ölçüde tehlikelerin insanlığı beklediğini iddia etti.

iklim degisikligi gida arzini azaltabilir

Chicago Counsil on Global Affairs isimli kuruluşun hazırladığı raporda, her şeyin mevcut olduğu şekilde devam etmesi halinde küresel gıda üretiminin her yıl yüzde 2 oranında daralabileceği işaret edildi.

Raporda, yağış değişikliklerinin, artan sıcaklıklara eklenmesinin bu sonucu kaçınılmaz şekilde doğuracağı görüşü yer aldı.

Kurumun Ziraat ve Gıda Maddeleri Başkanı Lisa Moon, "Atmosferik farklılaşmanın neden olduğu iklim değişimleri dünyanın tarım ve gıda rejimlerini tehlikeye atıyor. Eğer bu konuda hemen çalışmaya başlamazsak, Amerikalılar ve bütün dünya için ufukta belirecek en önemli gerçeklerden biri astronomik gıda fiyatlandırmaları olacak" diyor.

Moon, özellikle hızlı nüfus artışı yaşayan ülkelerde gıda açısından talebin artmasının daha vahim sonuçları da beraberinde getirmesinin mutlak olacağını işaret ediyor. Bazı gelişmekte olan ülkeler açısından durumun tahmin edilebilir olmaktan uzak sonuçlar doğurabileceğinin altını çizen Moon, "Gerçek tehlikenin gıda sıkıntısı olacağına inanıyorum" diyor.

ABD'de gelişmiş sanayi ve tarım ile yoğun rekabetin perakende üzerindeki etkileri nedeniyle tüketiciler şimdilik toplam gelirlerinin küçük bir parçasını gıda için harcama lüksüne sahip.

Bununla birlikte uzmanlar, ABD'lilerin harcama alışkanlıklarını yükselen fiyatlara göre değiştirme eğilimine de hazırlanması gerektiğini belirtiyor. Çünkü sığır eti fiyatlarındaki artışlar ve halen daha ucuz olmasına rağmen beyaz et fiyatlarındaki artışlar bu yönde gelişecek ticari anlayışın ön işaret iolarak algılanıyor.

Bu yıl ABD'de market fiyatlarının yüzde 2.5-3.5 arasında artış kaydetmesi bekleniyor.

Chicago Counsil'in raporunda, ABD'nin dış politikasını iklim farklılaşmasını dikkate alarak biçimlendirebileceğine dikkat çekiliyor. Rapor, ekonomik ve ticari anlaşmalarında uzun vadeli gıda güvenliğini dikkate alacak şekilde ele almak gerektiğine işaret ediyor.

Lisa Moon, hazırladıkları raporun, iklim ile ilgili sonu felaket olabilecek değişikliklere dikkat çekebileceğini ve alınacak tedbirleri güçlendirebileceğini umduklarını söylüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *