İkinci el oto satışlarında yeni dolandırıcılık metodu!

Son zamanlarda otomobil satışlarında yeni bir dolandırıcılık yöntemi geliştirilirken, uzmanlar bu dolandırıcılık yöntemine dikkat edilmesi gerektiği belirtti.

Özellikle internet üzerinden satışa sunulan araçlarda daha fazla görülen dolandırıcılık olayında, aracı satın almak istediğini söyleyen bir vatandaş araç parasını direkt kişiye gönderiyor. Paranın kendisine gönderildiğinden emin olan satıcı ise aracın başkasına satılması noktasında herhangi bir tereddüt yaşamıyor.

Aracı Başkası Alıyor

Özellikle aracın satışı için noter işlemlerine geçildiği zaman, aracın satıcısını arayarak kendisinin gelemeyeceğini söyleyen alıcı, çok yakınını gönderdiğini ve aracı onun üzerine satabileceğini söylüyor. Özellikle aracın sahibi bu konuda da herhangi bir tereddüt duymadığından dolayı aracın satışını noter üzerinden veriyor. Fakat daha sonrasında konuyla ilgili suç duyurusunda bulunan dolandırıcılar, aracın satışının başka birisine verildiğini ve kendilerinin aracı satın almadığını söylüyor.

Aracı giderek satın alan kişi ise özellikle noter esnasında kendilerine imzalatılan belgeleri kanıt olarak göstererek herhangi bir usulsüzlüğün olmadığını söylüyor.

Bu şekilde vatandaşların hem parasını hem de araçlarını ellerinden alan dolandırıcılar, kısa süre içerisinde yüksek bir gelir elde etmeyi sağlarken bu durumun ortaya çıkması üzerine vatandaşların özellikle araç alım ve satım işlemlerinde dikkatli olması gerektiği belirtiliyor.

Ortaya çıkan bu dolandırıcılık olayı sonrasında pek çok vatandaşın benzer bir sorun ile karşılaştığı da görülürken özellikle araç alım ve satım işlemlerinde bu tip detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir