İhracat ilk 6 ayda yüzde 2.5 arttı

Türkiye'nin Haziran ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 artışla 11 milyar 832 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhracat ilk 6 ayda yüzde 2.5 arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Haziran ayı ihracat rakamlarını, Batman’da Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de katıldığı basın toplantısında açıkladı. 
   
TİM Başkanı’nın verdiği bilgiye göre, Türkiye'nin Haziran ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 artışla 11 milyar 832 milyon dolar olarak gerçekleşti.
   
TİM verilerine göre ilk 6 ayda ihracat yüzde 2,5 artarak 74 milyar 661 milyon dolara, son 12 aylık ihracat da yüzde 7,5 artışla 152 milyar 828 milyon dolara yükseldi.
   
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Batman’da düzenlenen toplantısına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile İhracatçı Birlik Başkanları katıldı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Haziran ayı ihracat veri açıklamasının ardından 2012 yılında Batman ilinden en fazla ihracat yapan firmalara plaketleri takdim edildi.
   
Yeni Teşvik Sistemi’nin 1. yılını Sayın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la birlikte Diyarbakır’da yaptıkları basın açıklaması ile değerlendirdiklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi,  6. Bölgenin yeni teşvik sisteminden bir yılda önemli ölçüde yararlandığını ve 6. Bölgede önemli bir yatırım artışı yaşandığını gördüklerini belirtti. Çözüm sürecine inandıkları için gelecekten iyimser olduklarını belirten Büyükekşi, çözüm sürecinin bu toprakların barındırdığı bereketi ve sosyoekonomik potansiyeli açığa çıkaracağına inandıklarını bildirdi. Bugün de Batman’da olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Mehmet Büyükekşi, yeni teşvik sistemi ile Batman’ın yeni yatırımlar çekeceğine inandıklarını ve düzenledikleri bu toplantının da Batman’ın ihracat ve yatırım potansiyeline katkı sağlamasını ümit ettiklerini bildirdi.

GEZİ OLAYLARINA KARŞI DUYARLILIK ÇAĞRISI

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, son 1 ay içesinde yaşanan Gezi Parkı olaylarını “Bu olayların sonuçlarının ülkemizin ihracatını ve turizmini etkilememesi için duyarlı olmak gerektiğini düşünüyoruz, Türkiye, 2023 yılı hedeflerinden şaşmadan yoluna devam etmelidir” sözleriyle değerlendirdi.
   
TİM Başkanı Büyükekşi  “Türkiye’nin de içinde bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin kalabalık ve kozmopolit şehirlerinde de çeşitli eylemler yapılıyor.  New York, Atina, Madrid, Roma, Londra, Sao Paulo, Jakarta ve İstanbul’da benzer sosyoekonomik sebeplerle çıkan ve birbirine benzeyen olaylardan farklı bir şekilde,
Türkiye’deki eylemlerin Batı medyasından yansıtılışını endişe ile izledik. Türkiye ne Libya'dır ne Mısır'dır ne de Yemen'dir. Türkiye OECD üyesi bir ülkedir ve demokratik ülkelerde görülen olaylara benzer olayların olması da normaldir.  Türkiye'yi iç savaş yaşayan bir ülke gibi yansıtan yayınların yanlı ve kasıtlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
   
Türkiye algısını doğru şekilde yansıtmak için TİM olarak paydaşlarıyla beraber bir dizi çalışma gerçekleştireceklerini ve Türkiye markası için bir logo ve küresel bir sloganüretmeyi de içeren
bir markalaşma çalışması yaptıklarını bildirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi açıklamasında Dünya ekonomisi, ticareti ve büyümesinde yeterli hızın hala yakalanamadığını ve bu kapsamda Dünya Bankası’nın dünya ekonomisi büyüme öngörüsünü revize ettiğini bildirdi. Dünya ekonomilerinin 2013 büyüme beklentisinin yüzde 2,3’den yüzde 2,2’ye, gelişmekte olan ülkelerin büyüme beklentisinin ise yüzde 5,5’den 5,1’e revize edildiğini, Euro Bölgesinin küçülme beklentisinin ise yüzde eksi 0,1’den eksi 0,6’ya yükseltildiğini açıkladı. Bunun yanında ilk 69 ülkenin ihracat değişiminin ilk çeyrekte negatif olduğu ve gelişmiş pazarların ithalatındaki yavaşlamanın hala devam ettiğini vurgulayan Büyükekşi, AB’nin gerek iç ticareti gerekse de AB dışından ithalatının azaldığı, AB’nin artık birlik dışına ihracata ağırlık verdiğine vurgu yaptı.
   
TİM Başkanı Büyükekşi, bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, bu yılın ilk 4 ayındaki veriler bakıldığında Çin, İngiltere, Almanya ve İspanya’nın ardından Türkiye’nin yüzde 3,9’luk ihracat artışı ile dünyada 5. sırada yer aldığını belirtti. Türkiye ekonomisi 14 çeyrektir devam ettiği büyüme performansının sürekliliğinin ihracata
dayalı olduğunun tekrar altını çizdi.       

ABD Merkez Bankası FED’in açıkladığı parasal genişlemeden çıkış stratejisine değinen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, FED’in bu stratejiye geçmesiyle birlikte Dünya ekonomilerinin büyüme performansı açısından negatif etkileneceğini, Dünya ticaretinin bir süre daha da yavaşlayabileceğini söyledi. Bu açıklamaların faiz oranlarında artışa da sebep olduğunu belirten Büyükekşi, FED’in bu duyurudan hemen sonra açıklamalarını revize ettiğini, ABD ekonomisinin toparlanma sürecini tamamlamasından emin olunmadığı sürece parasal genişlemenin sonlanmayacağını vurguladıklarını da belirtti.
   
Bu yaşanan gelişmeler sonrasında Türk Lirasında makul ölçülerde değer kaybının ihracatı destekleyebileceğini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, orta vadede kurlarda yaşanacak aşırı dalgalanmanın ise ihracatı olumsuz etkileyebileceğini ifade etti. 
   
TİM olarak Eximbank işbirliği ile ihracatçıların döviz riskine karşı birebir korunması, kurdaki aleyhte değişikliklerden etkilenmemesi ve spotta lehte gelişen hareketlerden faydalanması için Eximbank’ın “Döviz Kuru Put Opsiyonu” satış işlemi hizmetini geliştirdiklerini belirten Büyükekşi, bu konuyla ilgili detaylı bilginin TİM web-sitesi ve TİMTV spotuna aktarılacağını bildirdi. İhracatçıları, bilhassa ihracatçı KOBİ’leri ihracattan elde edecekleri kar oranlarını döviz kuru hareketleri sebebiyle kaybetmemeleri için benzer türev işlemlerden faydalanmaya davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir