İHA'yla heyelan araştırması yapıyorlar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölümü, bölgedeki heyelan araştırmalarını, insansız hava araçlarıyla yapmaya başladı.

İHA'yla heyelan araştırması yapıyorlar

ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Erenoğlu, heyelan araştırmalarını İnsansız Hava Aracı'yla yapan ilk üniversite ve ilk bölüm olduklarını söyledi. 'TÜBİTAK Kariyer Geliştirme Programı'yla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na sundukları projelerden hibe aldıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Erenoğlu, bu destekler sonucunda üniversitenin teknoloji geliştirme bölgesinde bir AR-GE şirket kurarak, İHA teknolojisine dayalı üç boyutlu harita yapacak bir prototip üretimini sağladıklarını söyledi.

Çanakkale'de heyelanların yerel anlamda depremden daha öncelikli risk arzettiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Erenoğlu, bölgede İntepe, Güzelyalı, Adatepe ve Şevketiye heyelanlarıyla Biga Ambaroba Köyü heyelanını 'Kariyer Geliştirme Programı' kapsamındaki 'Hızlı Destek Projesi'yle inceleme altına aldıklarını söyledi. Çalışmalarda bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Erenoğlu, "Bu projede İHA'nın yanı sıra SAR uydu teknolojisi de kullandık" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir