İdeal kur 1.90 yılsonunda 1.95

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatçılar için ideal dolar kuru seviyesinin 1.90, yılsonu dolar kuru beklentilerinin ise 1.95 olduğunu açıkladı.

İdeal kur 1.90 yılsonunda 1.95

İdeal kur seviyesini, ‘ihracat eğilim anketi’ sonuçlarına göre açıkladıkladıklarını belirten Büyükekşi, şunları söyledi:
“Bu anketi periyodik olarak Türkiye’deki en büyük 500 ihracatçı kuruluş ve İhracatçı Birlikleri’nin 700 yönetim kurulu üyesiyle yapıyoruz. Ankette 35 soru soruyoruz. Bu sorular arasında ideal kur beklentisinin yanısıra parite ve yılsonu kur beklentileri de yer alıyor. Son anketimizdeki yıl sonu dolar kuru beklentisi de 1.95 olarak çıktı.

‘Faizin artmaması iyi’
İhracatçılar olarak, Merkez Bankası’nın son dönemdeki uygulamalarını olumlu bulduklarını kaydeden Büyükekşi, “Özellikle de faizi artırmamasını çok olumlu karşılıyoruz. Faizin artmasını istemiyoruz. Geçmişteki benzer durumlarda ani faiz artışı olmuştu. Bu artıştan çok büyük zarar görmüştük” diye konuştu.

‘Kurda istikrar istiyoruz’
İhracatçılar olarak aşırı kur artışı istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, şöyle konuştu:
“İstikrarlı kur istiyoruz. Kurdaki aşırı ve hızlı düşüşlerde zarar görüyoruz. İhracat yaptığımızda parasını 2 - 4 ayda alabiliyoruz. Bu süreçte kurun düşmesi ihracatçının aleyhine olur. Kurda istikrar bozulursa ihracatçı çok zarar görür. Aynı şekilde aşırı ve hızlı kur artışı da ihracatçının aleyhine. Aşırı ve hızlı kur artışı enflasyon doğuruyor. Enflasyonun artması gizli maliyetleri artırıyor. Enerji maliyeti, işçilik ücretleri artıyor. Sonuçta ihracatçının rekabet şansı azalıyor.”

‘Panik havası var’
İhracat Eğilim Anketi’nden çıkan yılsonu dolar kuru beklentisini uygulanabilir bulduklarını söyleyen Büyükekşi, “Ancak yurtdışındaki taşların yerine oturmasıyla sepet kurun 2.20 seviyesine gelmesini istiyoruz. Türkiye’de şu an panik havası var. Büyük oranda para çıkışı oluyor. Yılsonu kur beklentimizin gerçekleşmesi piyasanın dinginleşmesine bağlı. Dinginlik olursa kur bu seviyede gerçekleşir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir