Hurda otomobilini getirene yeni araç teşviki

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 20 yaş üstü otomobiller için hazırladıkları düzenleme hakkında bilgi verdi.

Hurda otomobilini getirene yeni araç teşviki

Hükümet 20 yaş üstü otomobiller için yeni bir düzenleme yapıyor. "Türkiye'de trafikte olmaması gereken çok eski araçlar var" diyen Ergün, kamyon ve otobüslerle ilgili bir düzenlemenin zaten yapıldığını, şimdi ise sırada otomobillerle iligili bir düzenleme olduğunu söyledi. Ergün, "Vatandaş 20 yıldan eski hurda aracını bize versin biz bedelini ödeyelim. Yeni araç almak istiyorsa da hurda arabayı peşinata sayalım" dedi ve bu uygulamanın amacının bir yandan da otomotiv sektörünu desteklemek olduğunu söyledi.Türkiye'de yerli otomobil markasına ihtiyaç olduğunu belirten Ergin, "Türkiye'de üretilen araçlar talebi karşılamıyor. İthal oranı yüzde 78'e ulaştı. Demek ki Türkiye'de üretilen otomobiller bizim halkımızı tatmin etmiyor" dedi.

'MISIR'DAKİ DARBE TASVİP EDİLEBİLİR DEĞİL'

Mısır'da ordunun ülke yönetimine el koymasıyla ilgili olarak ise Ergün, "Mısır'daki darbe tasvip edilebilir değil. Mısır'da herkese itidal çağrısı yapıyoruz" diyen Ergün, "Mısır'da halkın iradesine karşı yönelen böyle bir teşebbüsü doğru bulmuyoruz. Sistem kendini revize etmeli" dedi.

Ergün, "Türkiye'nin oradaki yatırımlarına zarar verecek gelişmelerin olmaması için çaba gösteriyoruz" şeklinde konuştu.

Sanayi Bakanı, Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmayla ilgili olarak ise, "Türkiye'nin ekonomisi sağlam olmasaydı Libya örneğinde tahribat yaşayabilirdik" dedi.

'SANAYİ ENVANTERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMAYI TAMAMLADIK'

Türkiye'nin sanayi envanterinin hazırlandığını aktaran Ergün, çalışmanın devletin Maliye'deki ve Sanayi Bakalığı'ndaki, odalardaki ve çeşitli kuruluşlardaki verilerle çalışmanın yapıldığını söyledi.

Ergün, "Şunu gördük ki Türkiye'de veriler birbiriyle örtüşmüyor" dedi ve şöyle devam etti: "Maliye'nin sanayici dediğine biz sanayici demiyoruz. Bizim sanayici dediğimize elektrik idaresi sanayici demiyor"

Ergün bu nedenden ötürü verileri birbiriyle örtüştürmenin çok uzun sürdüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir