Hükümlü ve tutuklulara açık görüş müjdesi

Hükümlü ve tutuklular, yılbaşı dolayısıyla 2 Ocak'tan itibaren açık görüş yapmaya başlayacak.

Hükümlü ve tutuklulara açık görüş müjdesi

Adalet Bakanı Bozdağ, Cumhuriyet Başsavcılıklarına bir genelge göndererek hükümlü ve tutukluların, yılbaşı dolayısıyla 2 Ocak'tan itibaren açık görüş yapmaya başlayacağını duyurdu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen genelgeye göre, Adana E Tipi, Ankara 1 ve 2 Nolu L Tipi, Alanya L Tipi, Antalya E ve L Tipi, Balıkesir L Tipi, Bursa E Tipi, Bolu T Tipi, Çorum L Tipi, Denizli D Tipi, Diyarbakır E Tipi, Eskişehir H Tipi, Gaziantep E Tipi, İzmir Buca Kapalı, Kocaeli 1 ve 2 Nolu T Tipi, Maltepe 1, 2 ve 3 No'lu L Tipi, Mersin E Tipi, Osmaniye T Tipi, Silivri 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8 No'lu L Tipi, Ümraniye E Tipi, Ceza İnfaz Kurumlarındaki hükümlü ve tutuklular, 2, 3, 4, 5 ve 6 Ocak günlerinde 5 gün boyunca açık görüşten yararlandırılacak.

Diğer bütün ağır ceza merkezi ve müdürlük teşkilatı bulunan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalanhükümlü ve tutuklulara 2, 3 ve 4 Ocakta 3 gün açık görüş yaptırılacak.

Müdürlük teşkilatı bulunmayan bağlı kapalı ceza infaz kurumlarında kalan hükümlü ve tutuklular ise 2 ve 3 Ocak'ta ve Cumhuriyet Başsavcılıklarının görüşü alınarak kurum tarafından, belirlenecek bir günde yapılmak suretiyle 2 gün açık görüşten yararlanacak.

Sayıları ve konumları değerlendirilmek suretiyle adli suçlardan hükümlü ve tutuklular ile örgütlü suçlardan hükümlü ve tutuklu bulunanlar için ayrı gruplar oluşturulup, her grubun görüş günleri ve saatleri, Cumhuriyet Başsavcılıkları ile cezaevi idareleri tarafından tespit edilecek. Bu gruplar, aynı zamanda ve aynı görüş mahallinde birlikte bulundurulmayacak.

Akrabalık durumu

Hükümlü ve tutuklular, belgelendirilmek suretiyle sadece anne, baba, eş, çocuk, torun, büyük anne, büyük baba ve kardeşleriyle görüştürülecek. Hükümlü ve tutuklular ile görüşmek isteyen kişilerin, akrabalık durumlarını nüfus idarelerinden veya ilgili konsolosluklardan verilen resmi belgelerle ispatlamaları gerekli olacak.

Anne, baba, eş, çocuk, torun, büyük anne, büyük baba ve kardeşi olmayan hükümlü ve tutuklular, üçüncü dereceye kadar olan akrabalarından en çok üç kişiyle, önceden haber verilmesi ve belgelendirilmesi kaydıyla görüşme yapacak.

Görüş süresi yarım saatten az olmayacak

Açık görüşler, yetişkin ve genç hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için görüş süresi, yarım saatten az ve bir saatten fazla; çocuk hükümlü, hükümözlü ve tutuklular için ise 1 saatten az ve 3 saatten fazla olmamak kaydıyla 09.00-17.00 saatleri arasında yaptırılacak.

Ziyaret süresi, görüşmenin fiilen başladığı andan itibaren işleyecek. Bu ziyaretin, aynı haftada yapılacak kapalı görüş veya aylık açık görüş günü ile çakışması halinde, hükümlü ve tutukluların yazılı talebine göre kapalı görüş, aylık açık görüş veya yılbaşı nedeniyle verilen açık görüş yaptırılacak.

Belirtilen gün ve saatler dışında görüş yaptırılmayacak. Bir defa görüş yapan hükümlü ve tutuklular ile ziyaretçilere herhangi bir nedenle ikinci defa izin verilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 − = 64