Hükümetten Ergenekon kararları için değerlendirme

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada Ergenekon davasını değerlendirdi. "Herkese geçmiş olsun" olsun diyen Arınç "Bu bağımsız yargıya ait bir karar. Kararların bazı kişiler için fazla olduğu söylenebilir." dedi.

Hükümetten Ergenekon kararları açıklaması

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen toplantı, yaklaşık 3,5 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantının ardından açıklamalarda bulundu ve basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Bir yargı kararıdır, bu yargı kararını hepimiz beğensek de beğenmesek de uymak mecburiyetindeyiz" dedi.

Arınç, "Kimsenin suç işleme imtiyazı yok. Yargı kendine göre en doğru kararı verdi. Bundan sonrasını aşamalarda hep birlikte göreceğiz. Biz, kimsenin mahkum olmasından kimsenin tutuklanmasından şahsen sevinen, el çırpan insanlar değiliz ama bir yargı kararı var ve buna herkes şu anda saygı göstermek zorunda" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bakanlar kurulu gündeminde olmayan bir konu...Hükümetin görüşü yok şşahsi görüşüm burada açıklanmaz. 5-6 yıldır süren dava sonuçlandı. Adalet Bakanı özet olarak bilgilendirdi. Türkiye için çok sanıklı ve önemli bir dava. İçerisinde askeler, gazeteciler, üniversite hocaları var. Berat edenler var. Ceza alanlar var. Yurt dışında olduğu içinb sorgulanamayanlar oldu. Yakalanamayanlar oldu. Herkese geçmiş olsun. Bir dava sonuçlandı. BU karar yargı kararı. Bu bağımsız yargıya ait bir karar. Bundan sonra Yargıtay temyiz safhası var. Mahkeme kararla dosyayı kapattı. Gerekçesini yazacaktır kısa zamanda... Kararların bazı kişiler için fazla olduğu söylenebilir. Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak, destek vermek, gizli kayıt tutmak, rtesmi belgede sahtecilik vb 10 ayrı ihlal nmedeniyle verilen karar ver. Beğensek de beğenmesek de uymak zorundayız. Müdafiler temyiz edecek ve Yargıtay'da en ince ayrıntısına kadar incelenecektir.

Türkiye son yıllarda böyle bir dava ile karşılaşmadı. Çok önemli isimler var davaya müdahil. Şüphesiz kimsenin suç işleme imtiyazı yok. Kimsenin tutuklanmasına sevinen ve el çırpan insanlar değiliz. Ben eleştirilerin duygusal olduğunu düşünüyorum. Şimdilik herkese geçmiş olsun

Kılıçdaroğlu'nun gayrimeşru sözü genel başkana yakışmaz. Gösterin üye olayım demişti. Önceki genel başkan avukattı. Sözü dün olduğu gibi bugün de yanlış. Vekilleri mahkeme bastı ama bu doğru değil.

Mısır'da Genelkurmay başkanına birileri tarafından görev verildi. Şimdi geri dönüp aynı güçler kendisine bir görev veriyor.

Sayın Başbakanımızın tarih affetmez sözünü hatırlamıyorum ama Başbuğ'a atfedilen suç için üzüntüsünü açıkladığını biliyorum. Ben de bazı akademisyenler konusunda konuştum. Ama görülüyor ki yargı bizim sözlerimizle hareket etmiyor. Yargı bağımsız kendi kararını söylüyor. Kişiler kendi gönüllerinden geçeni söyleyebilirler ama yargı bunlardan bağımsızdır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir