Pişkin savcılar: 'Hükümet yıkıldıktan sonra geri geleceğiz'

Atamaları ve 2 şüphelinin serbest kalması üzerine panikleyen savcılar, gelen ‘derhal örgüt davası açın' talimatı üzerine iddianame yazımını hızlandırdı. Uygun mahkemenin ayarlanıp şov yapılacağı iddia edildi.

'Hükümet yıkıldıktan sonra geri geleceğiz'

Seçim ayarlı Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınanlardan iki kişinin önceki gün serbest bırakılması ve HSYK'daki atamaların ardından paniğe kapılan yolsuzluk operasyonunu yürüten savcıların iddianame yazımına hız verdiği belirtildi. İddiaya göre paralel güçlerden 'Derhal örgüt davası açın' talimatı alan savcılar dayanaksız ve sansasyonel iddialarla tamamlayacakları iddianame için uygun mahkeme ayarlayarak şov yapacak. Şüpheli avukatları, savcıların uygun mahkeme ayarlayabileceğini dile getirdi.

Atamalar ve tahliye endişesi

Aralarında Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan ve işadamı Reza Zerrab'ın olduğu şüphelilerle ilgili soruşturma sürüyor. Savcı Celal Kara, tutukluluğu değerlendiren mahkemeden 'tutukluluk hallerinin devamını' isterken, mahkeme iki kişiyi tahliye etmişti. Hem bu, hem de HSYK'daki değişimin ardından soruşturma savcılarının panikleyerek apar topar iddianame yazımına başladıkları kaydedildi.

Savcılar Celal Kara, Mehmet Yüzgeç, Mustafa Erol ve Ekrem Aydıner'in HSYK'daki son değişiklikten sonra iddianameyi derhal yazıp, mahkemeye sunacağı öğrenildi. Gizlilik kararı olduğu için savunma tarafına dosya verilmezken, delil anlamında sadece teknik-fiziki takip tutanakları ve telefon tapelerinin yer aldığı kaydedildi. Emniyetin hazırladığı fezlekenin iddianamenin temelini oluşturacağı belirtildi.

Savcıların yaptığı hukuka aykırı

Dosyanın avukatlarından Müşir Deliduman, savcıların apar topar iddianame yazmalarının hukuka aykırı bir durum olduğunu söyledi. Deliduman, "Bir ay içinde bu kadar kapsamlı bir dosyanın iddianamesinin hazırlanması delillerin tamamen toplanmadığını gösterir. Suç sayılabilecek hususlarda savcı şüphesini kanıtlamalıdır. Yeterli şüpheye ulaşmalıdır. Yeterli şüpheye ulaşabilmesi için de tüm delilleri toplaması gerekirken, ortada olduğu iddia edilen delillerin de gerçekliği tartışmalıdır. Şüphelilerin bu suçu işleyip işlemediklerinin kanıtı için bilirkişi incelemeleri yapılmalı ve tanıklar dinlenilmeli. Ama savcılar bunların hiçbirini yapmayarak aslında suç işliyorlar" dedi

Mahkeme de ayarlayabilirler

Eski bakanlar Muammer Güler, Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan'ın isimlerinin de iddianamede "Suç örgütünün hiyerarşik yapısı içinde ve yöneticisi olmak ve örgüte yardım etmek" şeklinde yer alacağı iddialarını hatırlatan Deliduman, "Savcılık bakanlar hakkında da işlem yapacaksa bunu kanıtlaması şart. Mahkemenin böyle bir iddianameyi kabul etmemesi gerekir. Ama bir mahkeme ayarlarlar ise orasını bilemeyiz" dedi.

Rüşvet kişisel suç, örgüt değil

Rüşvet suçunun kişisel bir çıkar olduğunu belirten Deliduman "Bunun örgüt içine sokulacak bir yanı yok. İddianamenin tamamlanmasının ardından örgütlü suçlara bakan bir mahkemeye dosya UYAP üzerinden gönderilecek. Mahkeme ayarlamak zaten zor birşey değil. İstenilen mahkemeye dosya verilebilir. Bunu kanıtlamak zor ama yapılması imkansız değil" diye konuştu.

HÜKÜMET YIKILDIKTAN SONRA GERİ GELECEĞİZ

Adliye koridorlarında HSYK tarafından görev yerleri değişen savcıların, "Şimdilik böyle bir durum olabilir. Gidiyoruz ama geri geleceğiz. AK Parti yıkıldıktan sonra daha iyi yerlere geleceğiz. O zaman bizlerin gücünü göreceksiniz" diye meslektaşlarına göz dağı verdikleri iddia edildi.

Yolsuzluk operasyonunun başında yer alan Başsavcıvekili Zekeriya Öz, Bakırköy'e ataması çıktıktan sonra "Odamı boşaltmayacağım, bu geçici bir görevlendirme geri geleceğim" demişti. Başsavcıvekilleri Fikret Seçen, Ercan Şafak, Ali Güngör, Cihan Kansız ve savcı Muammer Akkaş 10'ar günlük sağlık raporu almıştı.

Başsavcıvekili Cihan Kansız'ın ise sağlık raporuna rağmen halen adliyedeki odasında görülmesi dikkat çekti. Görev yerleri değişine savcıların dosyları ise önümüzdeki günlerde Başsavcı Hadi Salihoğlu ve altındaki Başsavcıvekilleri tarafından düzenlenecek toplantıyla dağıtılacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *