Hükümet, 'her eve iş ve aş' paketiyle uçuracak

Hükümet 1 yıldan fazla işsiz kalanlar, kadınlar, 35 yaş üstü işsizler, engelliler ve 25 yaş altı gençlere iş kapısı açmak için şalteri indirdi.

hukumetten dev adim!Hükümet, 'her eve iş ve aş' sözü kapsamında dev bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

Bugüne kadar devlet kuruluşlarında yol bakımı, okul temizliği, ağaç dikimi gibi toplum yararına işlerde çalıştırılan dezavantajı kesimleri özel sektöre yönlendirecek bir adım atılıyor.

TEŞVİK ARTACAK

Bu kapsamda,

 • 1 yıldan fazla işsiz kalanlara, kadınlara,
 • 35 yaş üstü işsizlere,
 • engellilere,
 • 25 yaş altı gençlere,
 • eski hükümlülere,
 • terör mağdurlarına (6-9 ay istihdam eden patrona)

özel teşvik verilecek.

Bu gruplardan işe eleman alan işletmelerin ücret yükünün yüzde 60'ını devlet karşılayacak. Doğu'da bu oran daha yüksek tutulacak, işçilerin sigortasını devlet ödeyecek. Özel sektörün geçici olarak işe aldığı gruplara haftada en az 1 gün iş başı eğitimi, meslek kursu verilerek nitelik kazanmaları sağlanacak. Nitelikli işçiyi 9 aydan uzun süre çalıştırmayı düşünen patronun teşvik süresi de uzatılacak.

Hükümet, istihdam stratejisini güncellerken 'toplum yararına işlerin' kapsamını da genişletme kararı aldı. Daha önce, devlet kuruluşlarında geçici olarak işe alınan, okul temizliği, ağaç dikimi gibi işlerde çalışan kesimler özel sektöre yönlendirilecek.

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen mevcut program kapsamında katılımcıların kısa ve uzun vadeli tüm sigorta primlerini devlet ödüyor. Toplum yararına programların kapsamı genişletilirken, işgücü piyasasına girişleri en zor olan gruplar ayrıca kategorize edilerek zorluk seviyesine göre teşviğin oranı artarak uygulanabilecek. Hedef kitlenin istihdamda kaldığı süre uzadıkça artan oranlı teşvik getirilebilecek.

UYGULAMA ALANLARI

Toplum yararına çalışma programı;

 • yol yapım ve bakımı,
 • çevre düzenlemesi,
 • okul, hastane, kamu binalarının temizlik işleri,
 • ağaçlandırma,
 • teraslama,
 • fidan yetiştiriciliği

gibi alanlarda uygulanıyor.

Azami 6 ay süreyle haftada 45 saat şeklinde uygulanıyor. Programdan yararlanabilmek için

 • İŞKUR'a kayıtlı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • emekli, dul, malul aylığı almamak

gerekiyor. Katılımcılara net asgari ücret ödeniyor.

2.5 MİLYON YARARLANDI

Toplum yararına işler ve aktif işgücü programlarından yararlananların sayısı 2.5 milyona ulaştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, toplum yararına düzenlenen 21 programdan 760 bin kişinin faydalandığını söyledi. Bakan Soylu, aktif işgücü programlarından da 1 milyon 690 bin kişinin yararlandığını belirtti. Geçen yıl da toplum yararına 9 bin 600 programa yaklaşık 235 bin kişi katıldı.

Hükümet'ten esnafa müjde... 25 BİN LİRA DESTEK

Küçük esnaf için bu ay destek paketi açıklanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu ay özellikle küçük esnafı rahatlatacak önlemlerin yer aldığı bir paket açıklayacaklarını belirterek, "Pakette özellikle küçük esnafa dönük can suyu diyebileceğimiz nitelikte destekler olacak. Bakkal için 20-25 bin liralık bir destekten söz ediyoruz" dedi. Tüfenkci, uygulamada sorun yaşanan bazı alanlarda yasa değişikliği gibi hazırlıklar yaptıklarını kaydetti. Kooperatif ve hal yasası, ikinci el oto, emlakçılık ile esnaf konuları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Tüfenkci, "Örneğin; zincir mağazaların her mahalleye girmesini engelleyeceğiz" dedi.

Kaynak : Ajanslar

Hükümet, 'her eve iş ve aş' paketiyle uçuracak” üzerine 2 düşünce

 1. Resmi YokVELİ CİNGİT

  Durmak yok yola devam.hükümet dediğin böyle olur.eskiden herşey kara borsaydı .milletim düşününüz ,ev almak isteyene kredi tarla almak isteyene kredi hayvancılık yamak isteyene krediinşaat yapmak isteyene kredi . maşallah Aallah devletine milletine hizmet eden hükümetimize zeval vermesin Allah yar ve yardımcısı olsun.onlar konuşur ak parti yapar

 2. Resmi YokCEYDA

  Böyle bir pakete gerçekten çok ihtiyaç vardı.. Allah devletimizden razı olsun.

  Ekonomide müthiş bir canlanmaya neden olur bu paket. Teşelkkürler..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir