HSYK’dan saldırganın serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a yumruklu saldırıda bulunan serbest bırakılmasıyla ilgili bilgilendirme açıklaması yaptı. Açıklamada, "Şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin' kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır." denildi.

HSYK’dan saldırganın serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama

Saldırının kınandığı HSYK açıklaması şöyle: "Bazı basın yayın organlarında yer alan, Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’ın Hacıbektaş-ı Veli Anma Törenleri'nde maruz kaldığı çirkin saldırı nedeniyle yapmış olduğu açıklamaya ilişkin olarak kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Öncelikle sevgi, barış, kardeşlik ve hoşgörüyü öğütleyen Hacıbektaş-ı Veli’yi Anma Törenleri'nde gerçekleşen bu münferit çirkin saldırıyı kınıyoruz. 16 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleşen bu saldırı olayına ilişkin olarak Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında;

- Müşteki olan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ için Hacıbektaş İlçe Devlet Hastanesi tarafından doktor raporu düzenlenmiş olup, “... darp, cebir izi mevcut olup, basit tıbbi müdahale ile giderilebilir, hayati tehlikesi yoktur, durum bildirir kati hekim raporudur." şeklinde rapor verilmiştir.

- Şüpheli Hüseyin Satı’nın gözaltına alınmasına karar verilmiş olup, şüphelinin illegal bir yapı ile bağlantısının olup olmadığı yönünde şüphe duyulması nedeniyle Ankara TMK 10. madde ile yetkili ve görevli Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşülerek, şüpheli hakkında 17 Ağustos 2013 tarihinde dolan 24 saatlik gözaltı süresi TMK’nın 10/ç maddesi gereğince 24 saat uzatılarak 48 saate çıkarılmıştır.

- 18 Ağustos 2013 tarihinde Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ’a yumruklu saldırıda bulunarak alınan doktor raporuna göre basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde yaraladığı iddia edilen şüpheli Hüseyin Satı hakkında 5271 Sayılı CMK’nın 109/2-3 maddeleri uyarınca adli kontrol tedbirine karar verilmesi sulh ceza mahkemesinden talep edilmiştir.

- Hacıbektaş Sulh Ceza Mahkemesince, şüphelinin müdafi huzurunda sorgusu yapılmış ve CMK’nın 109. maddesi uyarınca adli kontrol tedbirine hükmedilerek, şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştur.

Bilindiği üzere, 02 Temmuz 2012 tarihinde 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 'tutuklama'yı düzenleyen 100. maddesinin 4. fıkrasında değişiklik yapılarak 'Sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 2 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemeyeceği' düzenlenmiştir.

Yukarıda yer alan açıklamalar birlikte değerlendirildiğinde; şüphelinin eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun 86. maddesinin 2. fıkrası kapsamında değerlendirilebileceği ve bu suçun cezasının 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası olarak kanunda düzenlendiği, yine eylemin 'kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle işlendiğinin' kabulü halinde de cezanın yarı oranında artırılacağı ve bu haliyle dahi 5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 100. maddesinin 4. fıkrası uyarınca tutuklama yasağı kapsamında olduğu açıktır.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 109. maddesinin 2. fıkrasında ise, kanunda tutuklama yasağı öngörülen hallerde, adli kontrole ilişkin hükümlerin uygulanabileceği düzenlenmiş olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bu tedbir talep edilmiş ve mahkemece de talebin kabulüne karar verilmiştir.

Şüpheli hakkında devam eden bir soruşturma söz konusu olup, Hacıbektaş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca iddianame düzenlenmesini gerektirir bir durum görülmesi halinde iddianame düzenlenecek ve milletimiz adına karar veren bağımsız mahkemece de karar verilecektir."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir