Hollanda’daki Gurbetçileri sevindiren haber

Korona virüs salgınında İspanya, İtalya, Fransa, Almanya gibi vaka ve ölüm sayların Türkiye'ye oranla çok yüksek olduğu ülkeler, birbirlerine hiç bir seyahat kısıtlaması uyulamazken, Türkiye’ye karşı ağız birliği etmişcesine ayrımcı davranarak her türlü kısıtlamayı getirmeleri bir süredir dikkatlerden kaçmıyordu.

Avrupa Birliği Ülkelerinin bu çifte standart uygulamaları, Avrupa’da yaşayan gurbetçilerimizi de çileden çıkartıyordu.
Türkiye’ye en çok doğrudan yatırım yapan Avrupa Ülkelerinden biri olan Hollanda’dan Gurbetçilere sevindiren bir haber geldi. Hollanda, Turuncu kategoride yer alan ülkelerden birine giden ve sonra Hollanda'ya geri dönenlere artık karantina uygulamasını kaldırdığını duyurdu.

TÜRKİYE’yi de TURUNCU KATEGORİDE gösteriyorlardı.

Bu ülkeler arasında yer alan ve Türkiye’den dönecek Hollandalı Gurbetçi Türkler için artık hiç bir k’atantina uylanmayacak.  Bu kararı almalarındaki sebep ise birçok Avrupa Ülkesinde vakaların yeniden artmış olması. Bu yüzden ya Avrupa Birliği Ülkelerine de karantina uygulayacak ya da Türkiye'den de kaldıracaktı. Tüm turuncu ketegorideki ülkelerden kaldırma kararı almayı tercih etmiş oldular.

Bu konuda Hollanda devleti önemli bir karar alarak, gemi uçak ya da kendi şahsi otomobiliyle ülke dışından gelmekte olan Hollandalılara, karantinanın çok önemli bir konu olduğu anlatılacak ve imkanı olanların kendi kendine 14 gün sokağa çıkmaması istenecek. Fakat bu konuda hiç bir yasal zorunluluk olmayacak ve kişinin kendi vicdanına bırakılacak.

Hollanda'da yaşayan gurbetçiler bu uygulamayı çok yerinde bulduklarını ifade ediyorlar. Yıllık izinlerini Türkiye’de geçiren veya geçirecek olan Gurbetçilerimiz böylece karantina konusunda rahatlamış olacaklar.

KAPIKULE Sınır Kapısı CANLI KAMERA Yayını

AVRUPALI GURBETÇİLER FACEBOOK GRUBU

https://www.facebook.com/groups/avrupadaki.gurbetcinin.sila.rehberi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir