Hollanda'da alkollü içki satın alma yaşı 18'e çıkıyor

Hollanda'da uzun zamandır gündemde olan alkollü içki satın alma ve bulundurma yaşının 18'e çıkarılmasına dönük yasa önerisi, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nden sonra üst kanat Senato'da da kabul edildi.

Hollanda'da alkollü içki satın alma yaşı 18'e çıkıyorİktidar ortağı İşçi Partisi (PvdA) ile üç muhalefet partisinin sunduğu tasarıya Senato'da, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ve Demokratlar 66 (D66) dışındaki tüm partiler destek verdi.

Gelecek yıl yürürlüğe girecek ve gençlerin korunmasını hedefleyen yasaya göre, şu anda hafif alkollü içecekler dahil 16 olan alkol ürünlerini satın alma ve bulundurma yaşı 18'e çıkacak.

Kamuya açık alanlarda içki kullanımının yasak olduğu Hollanda'da, istatistiklere göre yılda ortalama 700'den fazla küçük yaştaki çocuk alkol komasına girerek hastaneye kaldırılıyor.

Sorunun önüne geçmek için çaba harcayan iktidar ortakları, bu yönde ilk adımı yıl başında atmıştı. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 16 yaşından küçüklerin kamuya açık alanlarda alkol bulundurmasını yasaklayan hükümet, gençleri alkolden uzak tutmak için 6 milyon avroluk bütçe de oluşturmuştu.