Hint rupisinde tarihi değer kaybı

Bütün dünya para birimlerinin dolar karşısındaki değer kaybı sürerken, Hint rupisi 65,4 seviyesini görerek ABD Doları karşısında tarihinin en düşük seviyesine ulaştı.

Hint rupisinde tarihi değer kaybı

Geçtiğimiz hafta Cuma günü Hindistan merkez bankasının müdahalesi ile 63,8 seviyelerine kadar gerileyen Hint rupisi, haftanın başlaması ile tekrar değer kaybetmeye başladı ve dün 65,37 seviyesine ulaştı.

Salı günü 65,4 seviyelerini de gören Hint rupisinin değer kaybına devam etmesi bekleniyor. Hindistan Başbakanı Manmohan Singh’in ekonomik danışma konseyi başkanı C. Rangarajan, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Hint rupisinin tekrar eski seviyelerine gerilemesi için ülkeden çıkan dövizin geri dönmesi gerektiğini söyledi. Rangarajan, Hint rupisindeki değer kaybının gündemdeki en önemli madde olduğunu ve rupinin eski seviyesine gelmesi için danışmanlık komitesinin gerekli çalışmaları yapıp Başbakana tavsiye olarak sunulacağını dile getirdi.

Uzmanlar dün Hindistan parlamentosu tarafından onaylanan 20 milyar dolarlık fakir halka ucuz gıda dağıtımını içeren gıda paketinin Hint ekonomisine ayrı bir yük getirdiği için dolarda hemen bir gerileme beklemediklerini dile getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.