Hesabı şaşıran sendikaya büyük tepki var

Hükümetin yüzde 3+3’lük teklifini kabul etmeyerek 175 liraya razı olan Memur-Sen nedeniyle 1.5 milyon çalışanın zarar gördüğü ortaya çıktı. KESK hükümetin “Verdiğim oranı artırıyorum” demesini bekliyor.

Hesabı şaşıran sendikaya büyük tepki var

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre Kamu-Sen ve Kesk’in itirazlarına rağmen, hükümetin verdiği zam teklifini kabul eden Memur-Sen’in yaptığı anlaşmada 1.5 milyon çalışanın zarar ettiğinin anlaşılması memurları isyan ettirdi. Vatan gazetesinin dünkü haberine göre Memur-Sen’in hükümetin ilk yaptığı yüzde 3+3’lük teklif yerine ikinci teklif olan 175 liralık zammı kabul etmesi ile örneğin 16 yıllık memur 223 lira yerine 123 lira maaş artışına razı edildi. Zam mağdurlarının maaşı 2 bin 204 liranın üzerindeki tüm memurlar olduğu öğrenildi. Zararın ortaya çıkmasıyla birlikte bu durumdan etkilenen 1.5 milyon memurda “Hükümet jest yaparak yeni bir zam oranı belirler mi?” beklentisi oluştu. Türkiye Kamu-Sen ve KESK, hükümetin bütçe görüşmeleri sırasında inisiyatif kullanarak “Verdiğim oranı artırıyorum” deme hakkını sahip olduğunu belirtti. Türkiye Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk, Anayasa’nın 128. ve 53. Maddesi toplu sözleşmeyle devlet memurlarının maddi haklarının düzenlenmesinin hüküm altına
alındığını kaydetti. Koncuk, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

İNİSİYATİF KULLANILABİLİR
“2014 için enflasyon farkı getirebilir. Çünkü hükümet bütçe çerçevesinde inisiyatif kullanarak, ‘ben verdiğimi arttırıyorum’ deme hakkına sahiptir. Hükümet ‘masada bunu verdik ama yetkimizi kullanıp bu oranı 250 liraya çıkarıyoruz ya da zam oranını 5+5 yapıyoruz’ diyebilir.”

ELİMİZ GÜÇLÜYDÜ

Masada alınan kararlar için hukuken hiçbir itirazda bulunamayacaklarını belirten Koncuk, “4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu nedeniyle Memur-Sen’in kararına itiraz edemiyoruz. Masada 4+4 hatta 5+5 zam almamız bile mümkündü. Elimiz yapılacak olan yerel seçimler nedeniyle çok güçlüydü.  Ancak memurların zararına imza atıldı” dedi.

KESK Başkanı Lami Özgen de oranları maliyecilere ve bütçe uzmanlarına hesaplattıklarını zamların yıllık net yüzde 6 zamma karşılık gelmediğini söyledi. Verilen zamların düşük ücretliler ve öğretmenler dışında tamamen kayıp olduğunu kaydeden Özgen, “Memur aleni şekilde masada satıldı” tepkisini gösterdi.

Memurun haklarının peşkeş çekildiğini savunan Özgen, “Memur-Sen bayram öncesi bir oldu-bittiye getirerek aradan sıyrılmak istedi” dedi. 2014 bütçe döneminde hak kayıplarını gündeme getireceklerini belirten Özgen, “Bütçe döneminde hükümetin bu oranları memur lehine düzeltmesini talep edeceğiz” dedi.

MEMUR-SEN: MEMUR HER AÇIDAN KAZANÇLI

TEPKİLERİN odağındaki ‘tek yetkili’ sendika Memur-Sen ise görüşmelerden memurun her şekilde kazançlı çıktığını savundu. Ede edilen brüt 175, net 123 liralık taban aylığa yapılan zammın kamu idaresinin teklif ettiği yıllık reel artıştan daha yüksek olması yanında emekli kamu görevlilerinin maaşlarını 146 lira olmak üzere yıllık bin 752 lira arttırdığını açıkladı. Memur-Sen, kamu görevlilerinden emekli olacakların ikramiyelerinin de 5 bin 250 liralık artış olduğunu kaydetti. Zammın sadece maaşa yapılmadığını belirten Memur-Sen, “Aynı zamanda tazminat oranlarına, gösterge rakamlarına da yapılması sağlanmıştır” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir