HES kodu, E-Devlet ve SMS ile nasıl alınır?

Pandemi dönemi içerisinde bulunduğumuz bu günlerde en fazla gündeme gelen uygulamalardan biri de Hayat Eve Sığar (HES) oldu. Birçok alanda zorunlu hale gelen ve ulaşımda da güvenli seyahati hedefleyen HES kodu e-Devlet ve SMS yöntemiyle kolayca alınabiliyor. İşte HES kodu alma işlemleri...

Corona virüsünün ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasıyla vatandaşların corona virüsü hakkındaki bilgilere ulaşması ve korona riski hesaplama gibi detaylara ulaşabiliyor. Aynı zamanda seyahatler ve toplu taşıma araçları kullanımı için de HES kodu oluşturulabiliyor.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES KODU NASIL ALINIR?

  • HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.
  • HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI


E-Devlet'de hangi işler yapılır? E devlet şifresi nasıl alınır?