Hem öğrenci hem asker kaçağı durumu

29 yaşını tamamlayanların okul kaydı yapılıyor, tecilleri yapılmıyor.

Hem öğrenci hem asker kaçağı durumu

YÖK 'ün yeni kararına göre 29 yaşını tamamlayan üniversite öğrencilerinin kayıtları yapılacak. Ancak tecil işlemleri yapılmayacak... 

Bu sebeple asker kaçağı durumuna düşecek öğrenciler ise karara tepkili. 

YÖK: "Kayıt yenileme aşamasından sonraki süreç MSB'nin yetkisindedir."

Üniversite lerde 29 yaş problemi adeta kördüğüme döndü. Kafalar karışık... 
TSK 'nın isteği ile YÖK geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yaptı.

Bu düzenlemeye göre 29 yaşını tamamlayan üniversite öğrencileri, askerliklerini yapmadıkları takdirde okula kayıt yaptıramıyordu.

Öğrenciler uygulamayı yargıya taşıyıp iptal edilmesini istediler ve haklı bulundular. YÖK kararından vazgeçip yeni bir uygulamaya imza attı. Yeni karara göre 29 yaşını tamamlamış üniversite öğrencilerinin kayıtları yenilenebilecek.

29 yaş için kayıt problemi çözüldü. Ancak YÖK, kaydı yapılan öğrencilerin askerlik tecil işlemlerinin yapılmayacağını bildirdi. Bu durumda öğrenciler asker kaçağı durumuna da düşecekler. 
Problem adeta yılan hikayesine döndü. Öğrenciler bir yanda üniversiteye kayıt yaptırma sevinci yaşıyor, diğer yanda asker kaçağı olmanın endişesini...

Duruma tepkili olan öğrenciler, üniversite eğitimi boyunca tecil hakkı istiyor. Diğer yandan gözler TSK'nın bundan sonraki tavrına çevrildi.

Öte yandan Yükseköğretim Kurumu , 29 yaşını dolduran öğrencilerin askerlik durumuyla ilgili "Yükseköğretim Kurulu'nun yetkisi kayıt yenileme aşamasına kadardır. Sonraki süreç, Milli Savunma Bakanlığı'nın yetkisindedir" açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir