Haziran ayı bütçe rakamları

'Haziran ayında bütçe açığı 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir'

Haziran ayı bütçe rakamları

'Bütçe açığında iyileşme var' Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Haziran ayında bütçe açığı 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Yüzde 81 oranında bir iyileşmeyi göstermiştir. Yılın ilk altı ayına baktığımızda bütçe yüzde 3.2 milyar liralık fazla vermiştir" dedi.

"Makro ekonomik gelişmeler ve 2013 yılı Ocak-Haziran dönemi merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini' Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Haziran ayında bütçe açığı 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir, yüzde 81 oranında bir iyileşmeyi göstermiştir. Yılın ilk altı ayına baktığımızda bütçe yüzde 3.2 milyar liralık fazla vermiştir" diye konuştu.

OCAK AYI BÜTÇE RAKAMLARI;

Maliye Bakanlığı verilerine göre, bütçe 2013 yılı Ocak ayında 5,9 milyar lira fazla verdi. Ekonomide yeni yıla bütçe de fazla ile girildi. Merkezi Yönetim Bütçesi, Ocak ayında 5,9 milyar lira fazla verdi. Maliye Bakanlığı , Ocak ayı bütçe uygulama sonuçlarını açıkladı. Buna göre, yılın ilk ayında bütçeden 30,9 milyar lira lira harcama yapıldı. Buna karşılık 36,9 milyar lira gelir elde edildi.

Böylece, geçen yıl Ocak ayında 1,7 milyar lira fazla veren Merkezi Yönetim Bütçesi, bu yıl aynı ayında ise 5,9 milyar lira fazla verdi. Ocak ayında faiz dışı fazla tutarı da 11,2 milyar lira olarak gerçekleşti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 yılı Ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi. Şimşek, bütçe dengesindeki bu olumlu gerçekleşmede genel olarak bütçe gelirlerindeki artışın olumlu bir rol oynadığını belirtti.

Şimşek, 2012 yılının son aylarında gerçekleşen özelleştirme gelirlerinin bu yılın Ocak ayında bütçeye 4,2 milyar lira olarak aktarıldığını, böylece 2013 yılı bütçesinde özelleştirme gelirleri olarak öngördükleri 4 milyar liralık hedefi yılın ilk ayında yakalamış olduklarını ifade etti

Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21'lik bir artış gösterdiğine işaret eden Şimşek, şunları kaydetti:

''Tabi şunu da ifade etmek isterim, bütçedeki olumlu görünüm hiçbir şekilde mali disiplinden taviz vermemize sebep olmayacaktır. Bütçe harcamalarında tedbirli davranmaya devam edeceğimizin tekrar altını çizmek istiyorum. Hedefimiz, orta vadede bütçe açıklarını ve borçluluk oranlarını daha da azaltarak ülkemizin istikrarını devam ettirmektir.''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir