Hazine'nin maliyetleri sert yükseldi

Haziran ayında Hazine'nin borçlanma maliyetlerinde sert yükselişler gözlendi.

Hazine'nin maliyetleri sert yükseldi

Haziran'da hedeflerine paralel borçlanan Hazine'nin maliyetleri iç ve dış endişelerle sert yükseldi

Bu ay 9.5 milyar TL'si piyasadan olmak üzere toplam 13 milyar TL'lik iç borçlanma planlayan Hazine, ayı hedeflerine tamamen paralel tamamlarken borçlanma maliyetleri Fed'in yıl bitmeden tahvil alımlarını azaltacağı açıklaması ve içeride siyasi tansiyonun artmasıyla sert yükseldi.

Haziran ayında toplam 14.8 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık 13 milyar TL'lik iç borçlanma planlayan Hazine, bu hafta düzenlenen beş ihalenin opsiyon kullanımları hariç hedeflerini yüzde 100 oranında gerçekleşmiş oldu.

"TCMB'nin faiz koridorunda değişiklik yapmayıp piyasa yapıcı bankaları yüzde 6 gibi düşük bir faizden fonlamaya devam etmesi tahvillere daha fazla satış gelmesini şu aşamada engelliyor" diyen İş Yatırım Sabit Getirili Menkul Kıymetler Stratejisti Uğur Küçük, "Bu ayki ihalelerin maliyetlerinde önceki ayın benzer ihalelerine göre çok büyük artışlar meydana geldi. Bir önceki ihalelere göre 2 yıl vadeli kıymette faiz 311 baz puan, 10 yıl vadeli sabit kuponlu kıymette 185 baz puan yükseldi" dedi.

Hazine'nin dün düzenlediği ihalelerden 5 yıl vadeli kıymette de maliyet 300 baz puan artmıştı.

Hazine'nin 13 Mayıs 2015 itfalı gösterge olan altı ayda bir yüzde 2.5 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz yüzde 8.12; 11 Mart 2020 itfalı değişken faizli (FRN) altı ayda bir kupon ödemeli tahvilde fiyat (kirli) 96.280 TL, 8 Mart 2023 itfalı altı ayda bir yüzde 3.55 kupon ödemeli sabit kuponlu tahvilin yeniden ihracında bileşik faiz yüzde 8.78 oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.