Hazine'den AA'ya hisseleri acil devret uyarısı

AA Genel Müdürü Öztürk’ün, “Hazine adına aldım” dediği hisseler için Hazine Müsteşarlığı’ndan “İntifa devri yetmez. Acil bize devret” yazısı geldi.

Hazine'den AA'ya hisseleri acil devret uyarısı

Sermaye artırımı yoluyla Anadolu Ajansı'nın yüzde 25.26'lık hissesini ele geçiren Başbakan Erdoğan'ın eski danışmanı ve AA'nın Genel Müdürü Kemal Öztürk'e, Hazine Müsteşarlığı'nın sert tepki gösterdiği ortaya çıktı.

Taraf gazetesinin haberine göre Hazine'den, Ajans yönetimine acil koduyla gönderilen "gizli" ibareli yazıda, hisselerin genel müdürün üzerinde olmasının "miras hukuku" açısından birçok riski olduğu belirtilerek, hisselerin devredilmesi veya devredileceğine yönelik bir taahhütname verilmesi istendi.
Kamuoyunda büyük tartışmalara yol açan AA'nın yüzde 25'lik hissesinin AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'ün satın almasıyla ilgili sürpriz bir uyarı yazısı ortaya çıktı.

HAZİNE 9 NİSAN'DA UYARDI 
Hazine Müsteşarlığı Kamu Sermayeli Kuruluş ve İşletmeler Genel Müdürü Selim Yeşilbaş tarafından 9 Nisan 2013 tarihinde AA Genel Müdürlüğü'ne gönderilen gizli yazıda, Hazine hisselerin Kemal Öztürk'ün üzerine geçirilmesine karşı çıkılarak, hisselerin devredilmesi yönünde adım atılması istendi. İki sayfalık yazıda, hisselerin devrinin miras hukuku açısından büyük riskler taşıdığı kaydedildi. Hazine'nin yazısında şu ifadelere yer verildi:
 
"Genel müdüre ait hisseler bakımından özellikle miras hukuku açısından risklerin mevcut olduğu düşünülmektedir. Bu ve benzeri risklerin bertaraf edilmesini teminen genel müdürün sahip olduğu ve aslında Hazineye ait olması gereken hisselere ilişkin genel müdür tarafından vasiyetname veya Hazine'ye devir taahhüdü verilmesi dâhil gerekli önlemlerin ivedilikle alınması ve sonucundan müsteşarlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim."
 
Hazine'nin iki sayfalık yazısında, AA Genel Müdürü Öztürk'ün hisseleri üzerine almasıyla ilgili ortaya attığı gerekçeler de tek tek sıralandı. Gerekçelerin arasında, "AA muhabiri kaçırılır ve öldürülürse, Türkiye savaşa girmek zorunda kalır" şeklinde bir maddenin bulunması da dikkat çekti.

Genel Müdür Kemal Öztürk'ün, hisseleri almak için yaptığı operasyon için öne sürdüğü gerekçeler Hazine yazısında şöyle sıralandı:
 
» Kamunun hissesi yüzde 50'nin üzerinde olursa, ajansın itibarı zedelenir.
 
» Kamu çoğunluk hissesini alırsa, uluslararası arenada ajansın haberleri sorgulanır hale gelir.

» Bir ülkede ajans muhabirinin kaçırılması, öldürülmesi durumlarında ülkelerarası savaş çıkabilir.
 
» Ajans hisseleri hukuk dışı yollarla bazı kişilerin eline geçebilir. Bu konuda da duyumlar bulunuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir