Havayla ısınan evlere gaz faturası gelmiyor

Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, “Isı pompası sistemi kurulan evler hiçbir yakıt kullanmadan ısıtılıyor. Bir kuruş doğalgaz parası ödemiyorsunuz, mucize bir şey” dedi.

Havayla ısınan evlere gaz faturası gelmiyor

Kış aylarında aile bütçelerini sarsan doğalgaz faturalarına karşı ‘ısı pompası’ sistemlerinin geliştirildiğini belirten Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, “Hava, su ya da topraktaki ısıyla evi kışın ısıtıyor, yazın serinletiyoruz. Yaz-kış sıcak su da bedava. 25 yıldır bu ısıtma-soğutma sektöründeyim, dışardaki havayla evi ısıtmak ya da soğutmak bana bile acayip cazip geliyor, hakikaten mucize bir şey” dedi.

Petrol ve döviz fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle hem aile bütçelerinin sarsıldığını, hem de enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’de cari açığın yükseldiğini kaydeden Çakmakçı, ısı pompası hakkında şu bilgileri verdi:

 

“Isı pompası sistemlerinde hiçbir yakıt kullanılmıyor. Sistem hava, su ya da topraktaki ısıyı ters çevirerek evi kışın ısıtıyor, yazın serinletiyor. Sıcak ya da soğuk hava evin içine fanlarla üfleniyor. Hiçbir yakıt kullanılmıyor. Evinizi ısıtıyorsunuz ve bir kuruş doğalgaz parası vermiyorsunuz. Sistemin çevrilmesi için elektrik kullanılıyor. Elektrik tüketimine de çok büyük darbe vurmuyor. Elektriği solar enerji ya da fotovoltaik pillerle edinmek de mümkün. Dolayısıyla sistem hem çevreci hem de yakıt maliyetini sıfırlayan bir yapıya sahip. Geleceğin ısıtma - soğutma cihazı ısı pompası olacak.”


ISI NEREDEN GELİYOR?

 

Çetin Çakmakçı, ısı pompasının çalışma yöntemini şöyle özetledi:

 

“Toprağın 2 metre altındaki ısı ile üstündeki ısı daima farklıdır. Toprağın üstü kışın soğuksa altı sabit bir ısıdadır. Aynı şekilde yazın dışarısı sıcaksa toprağın altı sabit bir ısıda oluyor. Isı pompası sisteminde toprağın altına borular döşeniyor. Pompa borulardan aldığı ısıyı exanger’a gönderiyor. Bu aletin içinde ısınan ya da soğuyan hava da fanlarla evin içine iletiliyor. Kombinin doğalgazla, klimanın gazla yaptığını ısı pompası içindeki havayla yapıyor. Sistem aynı şekilde suyu da ısıtıyor.”

ZAMANLA UCUZLAYACAK'

 

Isı pompası sistemlerinin Avrupa için bile yeni bir teknoloji olduğunu belirten Çakmakçı, şunları söyledi:

 

“İlk kurulum maliyeti şu an için biraz yüksek. 3 katlı 300 metrekarelik bir villaya taktık, maliyet 28 bin liraya çıktı. Kendini 3-4 yılda amorti ediyor. 2-3 katlı evlerde, villalarda mutlaka kullanılması lazım. Teknoloji geliştikçe ve ürün yaygınlaştıkça maliyet makul seviyeye inecek. Zamanında kombi de çok pahalı bir üründü, sonra ucuzladı. Yoğuşmalı kombi ilk çıktığında pahalıydı, onun da fiyatı düştü. AB’de teşvik ediliyor, kurulum bedelini devlet karşılıyor.”

DÜZCE'DE RADYO VE KOMBİ ÜRETİYOR

Ferroli’nin 2014’te Türkiye’deki 25’inci yılını kutlayacağını belirten Çetin Çakmakçı, şunları söyledi:

“Düzce’de 2008’de üretime başladık. Radyatör, havlupan ve kombi üretiyoruz. Radyatörde yüzde 10 pazar payımız var. Kapasitemiz 600 bin metre. Havlupan kapasitemiz 350 bin metre, kombi kapasitemiz de 100 bin adet. Yoğuşmalı kombi üretimine başlayarak kapasitemizi 200 bine çıkarmayı planlıyoruz. Türkiye’de yılda 1 milyon kombi satılıyor. 6-7 yıl içinde Avrupa’da yoğuşmalı kombiye geçmek şart koşulacak. AB mevzuatına uyumundan dolayı bizde de standartlar değişecek.”

2013 CİRO HEDEFİ 150 MilYON LİRA

2012’de 147 milyon lira ciro yaptıklarını kaydeden Çakmakçı, 2013 hedefinin 150 milyon lira olduğunu söyledi. Cironun yüzde 80’inin iç pazardaki satışlardan geldiğini ifade eden Çakmakçı, şöyle konuştu:

İran yüzde 50 gümrük vergisi koyarak yurtdışından radyatör alımını yasakladı. Kendi üretimini destekleme kararı aldı. Tek pazar İran değil. Romanya, Yunanistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan’a ciddi ihracat yapıyoruz. Çinliler alüminyum döküm radyatör yapıyor. Türkiye için pahalı, o nedenle Çin’den ithalat yok. Çinliler Avrupa’da etkili. Biz firma olarak çelik radyatör yapıyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir