Havada bayram rekoru

Tatilciler bayramda hem turizmi hem de ulaşım sektörlerini uçurdu. 9 günde 5 milyon yolcu uçakla seyahat etti. İç hatlarda Antalya, dışarıda ise Lefkoşa ve Frankfurt en çok gidilen yerler oldu.

Havada bayram rekoru

Sabah'ın haberine göre, hava meydanları Kurban Bayramı'nda yolcu rekoru kırdı. İstanbul'da Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında yaşanan yoğunluk tüm zamanların zirvesine çıktı. Tatilciler hem turizmi hem de ulaşım sektörlerini uçurdu. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Birdal, Kurban Bayramı süresince havalimanlarında 5 milyon yolcu ve 37 bin 225 uçağa hizmet verildiğini açıkladı. Birdal, geçen yıl aynı dönemde havalimanlarından 4 milyon yolcunun hizmet aldığını belirtti. Atatürk Havalimanı'nın bayram tatili süresince en fazla yoğunluk yaşanan havalimanı oldu. Buradan bayram süresince 1 milyon 454 bin yolcu ve 11 bin 644 uçak hizmet aldı. Rekorun kırıldığı 20 Ekim 2013 Pazar günü havalimanından bin 239 uçak iniş kalkış yaparken, 147 bin 366 yolcu seyahat etti.

ANTALYA VE DALAMAN GÖZDE
TAV İstanbul Genel Müdürü Kemal Ünlü de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda bayram boyunca 98'i dış hatlardan olmak üzere 179 ek sefer düzenlediğini söyledi. Ünlü'nün verdiği bilgiye göre en çok ek sefer iç hatlarda Antalya ve Dalaman'a yapıldı. Dış hatlarda ise Lefkoşa, Frankfurt ve Cidde tercih edildi. Havayolu olarak bakıldığında toplam ek sefer uçuşların yüzde 64.25'ini THY gerçekleştirdi. Onur Havayolları yüzde 24, Atlasjet yüzde 10'la onu takip etti. Atatürk Havalimanı tatilin başladığı 11 Ekim'de transfer yolcu hariç 145 bin yolcuya hizmet vererek yılın en yoğun gününü yaşadı.

SABİHA GÖKÇEN'DEN GÜNDE 600 UÇAK KALKTI
İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Kurban Bayramı'nda günlük yolcu ve uçak sayısı bakımından en yüksek rakamına ulaştı. Tatilin son günü olan 20 Ekim'de havalimanına toplam 78 bin 618 yolcu giriş ve çıkış yaptı. Aynı gün iniş kalkış yapan uçak sayısı ise 599 oldu. Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı işletmecisi İSG'nin CEO'su Gökhan Buğday, "Havalimanımıza her geçen gün ilgi artıyor. Yurtdışında 90, içinde ise 33 noktaya uçuş gerçekleştiriliyor" dedi.