Hava-İş'in koltuğu sallanıyor

HAVA-İŞ Sendikası’na rakip olarak kurulan Gökkuşağı Hareketi Sözcülerinden Kaptan Pilot Bahadır Altan, “Seçimleri kazandığımızda ilk iş olarak makam araçlarını satacağız. Çalışanlar makamında oturan, işverenine küfreden sendikacı istemiyor” dedi.

Hava-İş'in koltuğu sallanıyor

THY çalışanları ve havacılık sektörünün umudu haline gelen Gökkuşağı Hareketi, Aralık ayında yapılacak Hava-İş Sendikası genel kurulu öncesi THY grevi, yeni sendikal anlayış ve projeleri konusunda bilgilendirme yapmak için basının karşısına çıktı. Bir önceki genel kurulda yönetime aday olan ve tartışmalı bir oyla seçimi kaybeden Gökkuşağı Hareketi sözcülerinden Kaptan Pilot Bahadır Altan, amaçlarının demokratik, şeffaf ve temiz sendika modeli olduğunu belirterek “Sendikacılık adı altında yeni bir meslek doğuyor. Piramidi tersine çevireceğiz. Makam arabalarını satacağız ve makam odalarını kaldıracağız. Sendikacı makam odasında oturmayacak. İş yerlerinde olacak. Örneğin İzmir’deki bir temsilci odasından çıkıp 4 yıldan beri havalimanına bile gitmemiş. Özel tüm havayolu çalışanlarını da sendika şemsiyesi altına toplayacağız. İşçiler Genel Müdürlük önünde Genel Müdüre ve Yönetim Kurulu Başkanına küfür eden bir sendika istemiyorlar. Aylık toplantılar işçilere açık olarak yapılacak. Adeta bir ‘İşçi Meclisi’ olacak. Biz işverenden de saklı bir şey yapmayacağız. Şu andaki bütçemizi aramızda imece usulü para toplayarak karşılıyoruz. Bilindiği gibi işveren aidatı kesip sendikaya veriyor. Yani işveren sendikanın gelirini biliyor. Onların harcamalarının hesabını işçilerimiz soracaktır. Bizler eğitim adı altında 5 yıldızlı otellerde kalmayacağız” diye konuştu.

İŞÇİDEN KOPUK SENDİKA OLMAZ

THY'de devam eden grevle ilgili görüşlerini anlatan Altan "15 bin THY işçisi çalışırken çok az bir grup grev yapıyor. Bunun nedeni de ne yazık ki 'ulvi kavram' grevin anlamını aşağı çeken, sendikayı 24 yıl yöneten bu bürokratik yapıdır. İşçinin iradesinden ve olağanüstü genel kuruldan kaçan anlayış, işçilerin desteklemediği ve güvenmediği bir yapıyı ortaya çıkarmıştır. Aslında Hava-İş eskiden sivil bir sendikaydı. Bugün ise sadece THY'de örgütlenebilen bir sendika haline geldi. Oysa sivil havacılık sadece THY'den ibaret değil. Özel şirketlerdeki arkadaşlarımızın da bizden daha fazla mağdur olduğunu biliyoruz. Bugüne kadar onların örgütlenemeyişinin nedeni bu hiyerarşik örgüt yapısıdır" şeklinde konuştu. Cemil Yıldız'ın haberi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir