Hastanede doğumdan hemen sonra adrese gönderilecek!

Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde bürokrasiyi azaltmak için yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. 4 pilot ilde başlayan uygulama ile, hastanede doğum sonrası başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartları basılarak evlerine gönderiliyor.

dogum sonrasi ailelere buyuk kolaylik: adrese gonderilecek!Yeni uygulamayı bizzat açıklama yaparak duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanede doğum sonrası, Doğum Bildirim Sistemi sayesinde, hastanede doğum sonrası başvuru yapan ailelerin bebeklerinin kimlik kartlarının basılarak evlerine gönderileceğini açıkladı. Sistem, ilk olarak 4 pilot il olan Ankara, İstanbul, Rize ve Kırıkkale'de uygulanmaya başlandı.

Bakan Fahrettin Koca, uygulamayı şöyle anlattı:

"e-Rapor kapsamında yer alan engelli, sürücü, istirahat, durum bildirir raporunun yanı sıra vatandaşlarımız artık doğum raporunu da elektronik ortamda alabiliyor. Hastanelerimizde dünyaya gözlerini açan bebekler, e-Doğum sistemi ile kayıt altına alınıyor ve doğum raporu oluşturuluyor. Bu sayede mükerrer rapor yazımları ortadan kalkıyor ve usulsüz raporların önüne geçiliyor. Bu hizmeti hayata geçirdiğimiz 16 aylık sürede, 1 milyon 385 bin bebeğin doğum raporları, elektronik imzalı ve doğrulanabilir şekilde kayda geçirildi.

KİMLİK BELGESİ İŞLEMLERİ, DOĞUM SONRASI HASTANEDE YAPILACAK

Artık bu hizmeti bir adım öteye taşıyarak, doğumun gerçekleştiği sağlık tesisinde kimlik belgesi işlemlerini tamamlayıp elektronik ortamda nüfus müdürlüklerine ulaştırıyoruz.

NÜFÜS MÜDÜRLÜKLERİNE GİTMEYE GEREK KALMADI, KİMLİK KARTI ADRESE TESLİM EDİLECEK

Bu sistemle vatandaşlarımızın nüfus müdürlüklerine gitmesine gerek kalmadan, bebeğin kimlik kartının basılarak adrese teslimini sağlıyoruz. 4 pilot ilde bugüne kadar bin 200 bebeğimizin kimliği adresine gönderildi.

5 GÜN İÇERİSİNDE FORMU DOLDURMAK GEREKİYOR

Bunun için ailenin, doğumdan sonraki 5 gün içinde başvuruda bulunarak bir form doldurması yeterli oluyor. Elbette bildirim sırasında, çocuğa verilecek ismin belirlenmiş olması gerekiyor.

Hayata geçirdiğimiz her uygulamada olduğu gibi burada da amacımız vatandaşımıza daha kaliteli sağlık hizmetine daha kolay ve hızlı bir şekilde erişmesini sağlamak. İçişleri Bakanlığımız ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmayı bir yıl içinde tüm Türkiye’ye yaymayı hedefliyoruz."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir