"Hareme 1 milyon ziyaretçi"

Topkapı Sarayı Müzesi’nin ayrı bilet alınarak gezilen Harem bölümü, 2013'te 1 milyon 30 bin 491 ziyaretçi ağırladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığından edinilen bilgiye göre Topkapı Sarayı Müzesi, 2013 yılında 3 milyon 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Müze içinde yer almasına karşın ayrıca bilet alınarak gezilen Harem bölümünü ise 1 milyon 30 bin 491 kişi gezdi. Müzenin 2012 yılı genelziyaretçi sayısı 3 milyon 335 bin, Harem bölümü ziyaretçileri ise 800 bin kişi olarak gerçekleşmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in göreve gelmesinin ardından özellikle üzerinde durduğu mekanlar arasında yer alan Topkapı Sarayı Müzesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, müze içindeki Harem ve bahçede yer alan 10 havuz kullanılır hale getirilmiş, depo olarak kullanılan Karaağalar ve Kadınlar mescitleri aslına dönüştürülmüştü.

Müzede yer alan kutsal emanetlerin tamamı restore edilmiş, tarihi Gülhane yeniden kurulmuş, Merkez Yazma Eserler Kütüphanesi tekrar hizmet vermeye başlamış, Saray Arşivi de ilk kez online hizmete açılmıştı.

Topkapı Sarayı'nı, Müzekart uygulaması ile gezenlerin sayısı da bu yıl 500 binden fazla oldu. Genel toplamda 635 bin kişi Müzekart kullanarak ziyaret yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir