Hanefi Avcı'ya GAZİ Olayları için çağrı

Gazi Olayları davası avukatları, olayların 'kara kutusu' olarak nitelendirdikleri eski İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı'ya çağrı yaptı.

hanefi avci'ya 'bildiklerini anlat' cagrisi"İNSANLIK SUÇLARINDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ"

Olayların yıldönümü öncesi, yaşamını yitirenlerden bazılarının ailesi ve avukatlar Gazi Mahallesi'nde toplandı.

Olayların ilk başladığı kahvehanenin önüne karanfil bırakan aileler adına konuşan Avukat Remzi Kazman, davanın yeniden açılması için mücadelelerinin sürdüğünü belirterek, “Bugün Gazi katliamının 20'nci yılında ilk kurşunun atıldığı yerdeyiz. Bu davada bir arpa boyu yol gidemedik. Türkiye faili meçhul ülkesi olmaya devam ediyor. Bu olayda iç hukuk yolları tüketildikten sonra hukuk devleti doğrultusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gittik. Makul süre ve adil yargılama gereği Türkiye Cumhuriyeti'ni tazminat ödemeye mahkum ettikten sonra bu davanın bir hukuk devleti ilkesi olarak Türkiye'de açılması gerekirken halen daha ne bekleniyor. Zaman aşımını mı bekliyorsunuz? İnsanlık suçlarında zaman aşımı olmaz. O nedenle bu davayı açmak için hala zamanınız var. Çünkü elde bu davayı açmak için mevcut deliller var" dedi.

"BU DAVANIN KARA KUTUSU HANEFİ AVCI"

Gazi davasının kara kutusunun Hanefi Avcı olduğunu öne süren Avukat Kazman, “Hanefi Avcı o dönemin istihbarat daire başkanı, neden konuşmuyor, neden davalara tanık olarak gelmiyor? Vicdanı mı yok, korkuyor mu? Korkmasın onu biz korumasını biliriz. Hanefi Avcı konuşursa kesinlikle bu dava yeniden açılır. Bu dava yeniden açılmalıdır ki, insanların vicdanlarında açılan bu yara ancak o zaman kapanır" diye konuştu.

Avukat Kazman, dava sürecince dava ile ilgili hiçbir delilin, tanığın ciddi anlamda dinlenmediğini ve Gazi davası yeniden açılması durumunda diğer faili meçhul davalarında yeniden açılacağına inandığını sözlerine ekledi.

"ANLAT Kİ HERKES BİLSİN..."

Davanın avukatlarından Efkan Bolaç ise olaylarda emri verenlerin yargılanmadığını belirterek, “Bugün Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Berkin Elvan'da da emri verenler yargılanmıyor. Bu dosyada devletin cezasızlık yüzünü görüyoruz. Devlet katliamcılara garanti veriyor. Diyor ki, 'Siz katledin, ben sizi cezalandırmayacağım.' Buradan Hanefi Avcı'ya sesleniyoruz. 20 yıl oldu, Gazi'de ve Ümraniye'de ne oldu? Anlat ki herkes bilsin" dedi.

"GAZİ OLAYLARINDA 22 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ"

12 Mart 1995'de, o dönem Gaziosmanpaşa'ya bağlı Gazi Mahallesi'nde 4 kahvehane ve bir postane kimliği belirsiz kişilerce otomatik silahlarla tarandı. Daha sonra Ümraniye'ye de sıçrayan olaylarda 22 kişi yaşamını yitirdi. 8 yıl süren dava sonucu iki polis memuru ceza aldı, diğerleri beraat etti. Ailelerin başvurusu sonucu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) 2005'te Türkiye'yi ölenlerin yakınlarına tazminat ödemeye mahkum etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *